Komentáře, hodnocení


Atuin
Atuin 22.02.2016 v 12:39

Ale vždyť je to celé demagogie, vždyť každý autor je přece rád že se prodává ( vždyť je to i nutnost), proč snižuje své čtenáře, to pak snižuje i své i knihy, protože proč potom King nepíše filozofické traktáty, aby se ujal když obyčejné lidi nemá hledáčku ( pokud je to King, pokud není tak někdo kdo to holt je). Není důvod se tím zatěžovat, jsem plebs, jsem.;-)

R.E.M.
R.E.M. 22.02.2016 v 12:46

Atuin: Výstižné.
Mě jen zaujalo, který autor pohrdá svými čtenáři.

Majdule: Rozumný recenzent se nesníží k napsání kritiky, kterou by ovlivnilo něco jiného než recenzentův skutečný názor. A rozumný autor nebude chtít zmanipulovanou a neupřímnou recenzi.

siena
siena 22.02.2016 v 12:49

Na druhou stranu, není to první příspěvek na DK, který nějakým způsobem říká, kdo, jak a co má hodnotit. Zajímavé je, že jsem tyto uživatele neviděla diskutovat u nějaké konkrétní knihy, kde by mohl ovlivnit a případně nasměrovat čtenáře...

Koka
Koka 22.02.2016 v 12:54

Majdule, ohledně recenzních výtisků: Až do svého příchodu na DK jsem vůbec netušila, že něco takového existuje, tedy, že vydavatel dává recenzí výtisky i jiným, než profesionálním recenzentům, tedy laickým čtenářům. Po dlouhém váhání a studu jsem se osmělila a obrátila se s požadavkem recenzních výtisků na jedno takové nakladatelství, doložila jsem jim, jaké "recenze" či komentáře jsem už k u nich vydaných knihám sem, na DK napsala,. A nic, ani mi neodpověděli. Zpětně to považuji za štěstí, alespoň nejsem nikomu zavázána. Ale kupovat jejich zajímavou produkci si nemám za co, proto mě to zas mrzí.

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 12:54

R.E.M.
R.E.M. 22.02.2016 v 12:59

Koka: Jen jedno nakladatelství tě zaujalo pro recenze? (Ne)Plánuješ oslovit další ?

Koka
Koka 22.02.2016 v 13:10

R.E.M.: Ne, neplánuji. Kdyby nějaké nakladatelství o mé recenze stálo, už dávno by mě bylo oslovilo. Ale podle toho, jaké komentáře zde píši, asi nejsem pro nikoho ta správná cílová skupina.


EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 14:08

Kritik je člověk, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to ovšem uměl.

Majdule
Majdule 22.02.2016 v 14:20

R.E.M. Samozřejmě, taky jsem, mohu poctivě říci, nikdy k ničemu podobnému nesnížila, ani u těch pár knih, které jsem zkusila recenzovat tímto způsobem (konkrétně zde na DTB Evangelium podle Jidáše a Mapa české inteligence), ale prostě mi nevyhovoval ten jemný tlak vděčnosti.
Koka Jejich chyba :)
EvaTurner Samozřejmě hezký bonmot, ale to přeci není pravda, kritik by především měl být něco jako lodivod pro čtenáře, který o to stojí. Navíc skutečně vzdělaný kritik umí čtenáři ukázat i další rozměry knihy, roviny, souvislosti atd. To, že recenze dneska píší autoři, kteří si myslí, že vystačí s líbí/nelíbí je věc jiná. Ale to zase netřeba vytýkat laické platformě, jako je DTB.

keri.H
keri.H 22.02.2016 v 14:27

Nepíšu sice komentáře ke všem knihám, ale většinou nepíšu komentáře u knih, které hodnotím 5 hvězdičkama. Pokud dám míň hvězdiček, většinou k tomu napíšu, co se mi líbilo a co ne.
A pokud knihu nedočtu, nehodnotím ji, avšak napíšu, že jsem tu knihu nedočetla.

Vždy jsem si myslela, že komentáře jsou o tom napsat, co si o knize myslíme, ať už chválu nebo kritiku a že je to pro čtenáře, kteří si chtějí udělat názor.
Ale když tu čtu ty názory o kritice, pak mi přijde, že bych jen měla vychvalovat dobré věci a ty špatné věci přejít. Jenže to bych pak o té knize nepsala pravdu.

Majdule
Majdule 22.02.2016 v 14:29

keri.H Souhlasím, ale překvapuje mě dojem, který máte z této diskuse. Já mám pocit, že přesně o tom, že se mají psát i negativní komentáře, to vlastně celé je :)

bamba
bamba 22.02.2016 v 14:37

zatiaľ som neuvažovala nad tým zvýšiť si hodnotenie u svojich kníh tým, že by som ich hviezdičkovala a povinne všetci moji známi. jediné čo mi v tom zmysle prišlo na um, zaradiť svoje vlastné knihy medzi tie, kde sa háda autor, alebo názov knihy. Ale nie som sadista.
Mám radšej kritiku od plebsu, neodborníkov, od ľudí ktorých nepoznám, než od kamarátov. Tí to pochvália nezávisle na tom, či sa im to skutočne páči, alebo nie.

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 14:41

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 14:44

keri.H: Jenže ty o knize nepíšeš pravdu, ty o ní píšeš jen svůj názor :-) Stejně jako všichni ostatní kritici.

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 14:45

keri.H
keri.H 22.02.2016 v 14:52

EvaTuner: Dobrá měla bych to pozměnit, pak bych nenapsala pravdu o tom, jak tu knihu vnímám, kdybych ji hodnotila jen dobře, bez špatných věcí.
A jelikož jsou různí lidé, pak jsou různé názory a vždy se najde někdo, komu se kniha líbit nebude. :)

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 14:52

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 14:54

keri.H: Ano, to je pravda :-) Ale každá kniha, která si najde své čtenáře, má svůj smysl.

Atuin
Atuin 22.02.2016 v 15:31

Eva T. Ano, to já říkám také, ale snad tu nenaznačujete, že autoři věří, že jim někdo napíše objektivní názor, nepodkreslený tou kterou osobou, to je podle mě nesmysl, ať je to jakkoliv profesionální kritika, vždy je to jen subjektivní názor. A to hodně subjektivní a to se můžeme s tím slovem prát jakkoliv.

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 15:42

Atuin: S tím souhlasím. Každá kritika je čistě subjektivní vnímání dotyčného člověka.

Jde ale i o něco jiného - pokud by bylo užívání tohoto webu (nebo jiného webu) podmíněno osobní verifikací každého uživatele, tak by to možná mělo nějaký význam. Ale jelikož je toto prostředí zcela anonymní, tak může každý zcela dle vlastní (zlo)vůle komentovat cokoli a jakkoli bez sebemenší zodpovědnosti. Pokud by existoval nějaký web se zcela ověřenými uživateli, tak by to bylo něco jiného. Ale tato anonymní prostředí jsou často jen hromosvodem osobních flustrací některých uživatelů. Tím samozřejmě nemyslím nikoho konkrétního.

Atuin
Atuin 22.02.2016 v 16:05

EvaT - Zodpovědnosti? K čemu, ke komu. K autorovi ? Jeho bylo, je a bude právo na vyjádření a každého je věc jak se ke knize postaví, zda se k ní vůbec nějak postaví. Vytvářet prostředí, kde by se lidé báli hlesnout aby do někoho neťukli mi nepřijde jako dobrý nápad, ale možná tomu jen dost dobře nerozumím. Jakmile je kniha napsaná už není příliš v rukou autora, už je hotová nepatří jen jemu, tím způsobem, že si bude prostě žít vlastním životem. To někdo řekl, myslím že Virginie Woolfová.

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 16:18

Zodpovědnost k tomu co píše. Často to jsou jen nicneříkající výkřiky.

Atuin
Atuin 22.02.2016 v 16:23

A ty někoho vytočí, víte já si pořád říkám že spisovatelům je jedno co kdo napíše, že takové výkřiky i ty smysluplné jdou mimo něj...

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 16:24

Spisovatelům určitě, ale pro čtenáře to může být otravné.

Atuin
Atuin 22.02.2016 v 16:27

A proč si vlastně myslíte že by si zatím ti pisatelé nestáli, to že pro vás je to nesmysl není směrodatné..;-) A to je bohužel fakt, ale zlovůle je v tom sotva....jen možnost vyjádřit se a tu by jste asi chtěla redukovat, ovšem to je už v lidské povaze.

EvaTurner
EvaTurner 22.02.2016 v 16:31

Redukovat by se to hlavně mě tím způsobem, jak jsem již výše popsala - vytvořit web, kde mohou díla komentovat pouze verifikovaní uživatelé, nikoli náhodní anonymové. To by mělo nějakou hodnotu. Anonymní prostředí nemá hodnotu žádnou. Bohužel.

R.E.M.
R.E.M. 22.02.2016 v 16:32

EvaTurner: Každý průměrně zkušený a rozumný člověk, ať už uživatel, autor nebo někdo z nakladatelství, si projde komentáře, prohlédne si u uživatelů, kteří ho zaujmou hodnocením, další komentáře a udělá si názor, o jakého čtenáře jde, zda je o příznivce jednoho nebo více žánru, zda jde o poctivě hodnotícího člověka nebo zda jde o provokatéra... Myslím, že podceňujete inteligenci uživatelů a návštěvníků DK a jejich schopnost udělat si na knihu (komentář, uživatele) vlastní názor, filtrovat a kriticky zhodnotit informace.

Ve chvíli, kdy jakýkoliv web přejde na "verifikování" uživatelů, jich mnoho ztrácí. Jak píšete, dojde k redukci, ale tím se také může ztratit různorodost. Ale prostor pro založení nového "verifikovaného" knižního webu na nekonečném internetu je. Otázkou je, kolik bude mít zájemců o používání a kolik jich bude ochotno podstoupit proces verifikace.

Mně DK jako celek, vyhovuje, najdu si tu informace, které potřebuji, tipů na čtení mám minimálně na 5 let dopředu. Mám zde okruh uživatelů, jejichž názory mají pro mě hodnotu.

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 16:47

Atuin
Atuin 22.02.2016 v 16:41

EvaT tak si ten web vytvořte, v tom vám nikdo nebrání, ale plošně to nikomu nakázat nemůžete.
R.E.M. souhlas

Text příspěvku byl upraven 22.02.16 v 16:42

Dell
Dell 22.02.2016 v 16:47

Pokud autor pohrdá svými čtenáři, pak by se měl v první řadě zamyslet sám nad sebou. Proč píše knihy, které pak čtou lidé, jimiž on pohrdá? Až dosáhne úrovně, kdy budou jeho knihy číst tací, jichž si bude vážit, může si pak začít vážit i sám sebe.

Díky všem za komentáře, za konstruktivní rozklady i kratičká sdělení, ve kterých je něco osobního a především vlastní názor. Milí plebejci, jen pište, spousta dalších plebejců si vaše komentáře ráda přečte.



Vložit příspěvek