8. oblíbená kniha rodičů, prarodičů


Bonda
Bonda 26.12.2016 v 10:34

Tuhle kategorii jsem do Výzvy 2017 navrhla a byl pro mě krásný vánoční dárek, že byla vybrána. Je mi líto, že pro některé bude její splnění obtížné. Zkuste to nebrat dogmaticky a vyberte si třeba jiného příbuzného nebo blízkého člověka, u kterého bude mít četba smysl. Smysl kategorie měl být takový, aby dala podnět k rodinným rozhovorům (nejlíp mezigeneračně) o knihách a o úloze knih v osobním životě, a tím přispěla ke vzájemnému sblížení, pochopení, přebírání životních zkušeností. Řekni mi, jaká kniha ti v životě nejvíc pomohla, a já ti řeknu, jaký je tvůj život...

prazskanaplava
JardaDrak
JardaDrak 26.12.2016 v 15:48

Díky :D Máma nečte vůbec a pro babičku je vrcholem literární tvorba Rosamunde Pilcher... Bohužel s ostatním zbytek rodičů a prarodičů nejsem ve styku či již dávno zemřeli, takže vůbec netuším... Tak leda, že bych vyraboval knihovničku vyženěným rodičům... :)

rysavas
rysavas 26.12.2016 v 17:48

Bonda: Tak v tom případě, poprosím o pomoc , když máte v tom zadání také prsty :) Jak to mám udělat, když děda s babičkou jsou mrtví (ale zřejmě jejich oblíbenou knížku znám, jen si nejsem jistá). A máma a táta mají každý úplně jinou. Druhé prarodiče vynechávám - špatné vztahy. Tj. mám čtyři knížky, které bych si měla přečíst, jelikož jsou oblíbené všech v zadání. Nechce se mi nikoho vyřadit ze hry. Ale zase 4 knížky na jeden bod výzvy? S malými dvojčaty to jde těžko, navíc, téměř všechno jsou to knihy, do kterých se mi nedaří začíst. Asi si je zkusím přečíst a do výzvy zanesu tu, která se mi bude nejvíc líbit. Nebo jiná rada? :)

eraserhead
eraserhead 26.12.2016 v 18:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 26.12.2016 v 18:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


siena
siena 26.12.2016 v 18:49

Nejspíš to bude zcela nevyžádaná rada, za kterou mne autorka bodu jistě odtud vykáže, ale...Jak si tak čtu některé příspěvky, napadl mne takový menší úkrok stranou. Koneckonců nikde se nepíše MÝCH rodičů, prarodičů. Co zkusit knihu, která je prostě z "jejich"doby, u které se dočtete v komentářích v jaké oblibě jsou u zdejších, generačně spřízněných, uživatelů..?!?

Text příspěvku byl upraven 26.12.16 v 18:52

eraserhead
eraserhead 26.12.2016 v 18:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 26.12.2016 v 18:53

Však říkám, nevyžádaná:-)

eraserhead
eraserhead 26.12.2016 v 18:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 26.12.2016 v 19:04

je tam ešte jeden drobný problém. Ja sama nemám najobľúbenejšiu knihu, Ako to teda môžem vyžadovať od svojich predkov ?

Imor
Imor 26.12.2016 v 19:22

Thomas Hardy - Tess z d´Urbervillů

eraserhead
eraserhead 26.12.2016 v 19:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Bonda
Bonda 26.12.2016 v 20:12

rysavas: Já bych si asi vybrala k dočtení knihu, která mě nejvíc zaujme, nebo mě zaujme její spojitost s daným člověkem. Kniha, o které si myslím, že když si ji přečtu, obohatím svůj vztah k danému příbuznému. :) Ale Výzva je pro svobodné lidi a nechává na čtenářích, ať využijí zadání po svém a případně ať si je modifikují podle vlastní potřeby a citu.

JardaDrak
JardaDrak 26.12.2016 v 22:47

eraserhead: No má nějaká Pilcher třeba 30 stránek? :D

bamba
bamba 26.12.2016 v 23:05

k JardaDrak po drobnej kozmetickej úprave určite. Mňa ale čaká kuchárska kniha grófa Csákyho v jazyku maďarskom, jazyku nemeckom a Wienerische kuche.

JardaDrak
JardaDrak 26.12.2016 v 23:10

I když pravda, Rosamunde Pilcher je z kulturního hlediska proti filmové pohádce Slíbená princena jistě vrcholné dílo. :(

sarka8135
sarka8135 27.12.2016 v 00:41

Gabriel Chevallier - Zvonokosy

BBaarča
BBaarča 27.12.2016 v 09:21

Tak třeba já jsem tady úplně ztracená... rodiče ani prarodičce nečtou. :-(

TomTomis
TomTomis 27.12.2016 v 11:20

Rodiče skoro nečtou. Máminu červenou knihovnu opravdu číst nebudu. Zbývá mi nanejvýš Erbenova Kytice, co měli rádi prarodiče. Ale tu už mám přečtenou. Tak nevím, třeba mě ještě něco napadne.

ivana02
ivana02 27.12.2016 v 14:38

Bohužel tuto kategorii nedám... Dědečky si ani nepamatuji, z babiček četla jednom jedna a ta už nežije. Rodiče nečetli, trošku otec (rozhodně ne beletrii), jenže ten už taky nežije. Nikdy se u nás vlastně o knihách nemluvilo.

Čtec
Čtec 27.12.2016 v 16:19

No potěš. Kéž by byli nečetli vůbec. Protože:

- nejoblíbenější knížka mého otce - "Údržba a opravy automobilů LADA / NIVA"
"pořádná kniha, ne jako ty pro nemakačenky, co maj ručičky vod těla a eště vobě levý"
(pod stromeček jsem od něj dostal knihu "ABC domáceho majstra", ta se ale jednoho - krásného - dne vypařila; pak jsem ji našel u něj v dílně, protože "pro mě jí byla škoda")

- oblíbená kniha mé babičky komunistky - "Antonín Zápotocký: Rudá záře nad Kladnem"
"pro ty, kdo mají srdce na pravém místě" (jenže zrovna já ho mám na levém)

Bonda: Už se těším na ty mezigenerační rozhovory o literatuře :-) :-)

Bonda
Bonda 27.12.2016 v 16:35

Čtec: :))) Tohle je na tom právě největší výzva! Věřím, že to vyřešíš k oboustrannému užitku.

Čtec
Čtec 27.12.2016 v 17:00

Bonda: Naštěstí mám ještě maminku. A ta má svou milovanou Scarlett z Jihu proti Severu. V bouři a Po bouři :-)) ... Utržený hřbet prvního dílu od častého používání budu muset přilepit, ale vzhledem k vydání z roku 1947 si mohu vybírat rovnou z několika kategorií. Kniha je (po všech stránkách) starší než já a navíc - no to se podívejme - dostala Pulitzera :-)

Petravagn
Petravagn 27.12.2016 v 17:32

Lituji svou dceru, která se chce výzvy zúčastnit. Má nejoblíbenější kniha je: Plavčíci kapitána Bontekoea. No a oblíbená kniha babičky je: Lovci mamutů.



Vložit příspěvek