Životní poslání každé fangirl

recenze

Fangirl (2015) 3 z 5 / PokiCz
Fangirl

Pokud čekáte, že se jedná o vejškovou klasiku - pití, kanadské žertíky a spousta sexu, tak se hluboce mýlíte. Hlavní hrdinka, Cath, je totiž úplné jiná. Miluje Simona Snowa a jeho knižní sérii, předpokládám, že každý z nás už si zažil chvíli, kdy nechce dělat nic jiného než číst. Jenomže Cath nechce jenom číst, Cath chce tvořit a tak píše fanfikce právě o Simonovi. Fanfikce, které čtou tisíce lidí.

Cath ve vysokoškolském životě naštěstí nejede úplně sama. Má dvojče, s kterým jsou akorát problémy, tátu, spolubydlící a jejího bývalého kluka. Postavy byly reálné a věrohodné, asi se u nich ani nemusím pozastavovat. Ale děj, eh, lehce předvídatelný. Není to tak, že by se tam neobjevilo občas nějaké překvápko, ale kdo, kde, s kým atp. je naprosto jasné.

Každopádně zbožňuji styl psaní paní Rowellové. Ani na chvíli tam nebyla část, kterou bych si musela číst pětkrát, abych jí pochopila nebo zbytečné okecávání okolností. Akorát se tam občas opakovaly některé fráze, aby člověk pochopil, jak jsou důležité. I když je kniha poměrně dlouhá, tak se dá přečíst za pár dní.

Cath bohužel přepadá krize. Chodí na pokročilé tvůrčí psaní a učitelka do ní vkládá značné naděje, stejně jako do ostatních studentů. Snaží se jí pobízet, aby psala, ale Cath si není jistá, jestli to je to, co chce. Po čem touží. Mimo to se tam seznámí s jedním klukem a tak vzniká trojúhelník. Trojúhelníky jsou někdy fakt super, donutí čtenáře číst, ale tohle není ten případ. Tady je naprosto jasné, s kým Cath skončí.

A láska zde hraje důležitou roli. Mimo to, že má Cath problém s tvůrčím psaním, má také problém s rodinou. Její sestra se s ní odmítá bavit a snaží se žít si svůj vysokoškolský život jako z amerického filmu. Upřímně mi její sestra lezla celou dobu na nervy. Hrozně moc. Nechápu, jak můžou být dvojčata tak moc rozdílná, ale Cath jsem měla ráda.

Uznávám, že některé chvíle tam byly vážně kouzelné, trochu jako z pohádky. Navíc knihu doplňují úryvky z Cathiných fanfikcí, což se mi zdá jako zajímavé zpestření. Celý příběh byl reálný a nijak by mě nepřekvapilo, kdyby se opravdu stal. Za mě je to taková střední cesta, u knihy si odpočinete a možná se trochu zaláskujete, ale nic víc od toho nečekejte. Možná to napravila vydaná "fanfikce" Nedej se, kterou Cath psala.

Poki z archivni.blog.cz