Životní osudy ve stínu katedrály

recenze

Ohnivý sloup (2018) 3 z 5 / Jack333
Ohnivý sloup

Láska a nenávist. Dva city, které trvají a boří základy každé lidské osobnosti, znovu soupeří o svou podobu v anglickém městečku Kingsbridge. Ano, možná jej znáte, protože tam stojí nádherná gotická stavba.

Jenže Ken Follett tentokrát katedrálu vůbec nepotřeboval. Nebojte, nevyhořela, jen ztratila svou úlohu – jak morální, tak vlastně i literární. Nečekejte tak, že byste se znovu kochali krásami této jedinečnosti, častěji se totiž ocitáte mimo Anglii. Ohnivý sloup totiž jen navazuje na úspěšnou sérii Pilířů země a ačkoliv se honosí tím, že je její součástí, nebudete to tak cítit.

Já to tak necítil. Katedrála v ději totiž je opravdu jen v nejzazším pozadí. Společně se přesto ocitneme tváří v tvář dějinám především 16. století, kdy moc v zemi je v rozbroji mezi katolíky a protestanty. Setkáme se s královnou Alžbětou i královnou Skotska a lidmi, kteří tahají za nitky osudů spjatých s intriky nejvyšších postavených.

Hlavní dějovou linku tvoří pár nepár Ned Willard a Margery Fitzgeraldová, kteří po sobě touží, ale jak to tak bývá nic jím není nakloněno. Válka proti Anglii, nevraživost druhé rodiny i zásadní milníky jiných životů. Někdy člověk musí obětovat své štěstí před vlastním úspěchem a radostí. A musí to opravdu tak být? Co když se někdo vzepře a chce být šťastný, i když budou trpět ty kolem?

Některé vedlejší linie jsou naprosto pro děj nepodstatné a hlavně knihu zbytečně protahují. Věděl bych, co bych zkrátil. Jindy jsem plný očekáváný a v napětí, pak to vygraduje a zase spadne zpátky do letargie promluv a zdlouhavých výpovědí. Rád se vracím na místa, ke kterým něco cítím, ale Kingsbridge pro mě osobně ztratilo to prvotní kouzlo. Proto další potencionální příběh odtud číst nebudu, bohužel.

„Proč jsi zatarasil ty dveře?“ zeptala se zastrašeně.
„Aby tě nikdo nerušil,“ odpověděl Pierre a s těmi slovy popadl péřový polštář zpod její hlavy a přitiskl jí ho na obličej. Byl dost rychlý, takže udusil výkřik, který se jí dral z hrdla.
Bojovala s překvapivou energií. Podařilo se jí dostat hlavu zpod polštáře a v panice se nadechnout, dřív než jí mohl znovu přetáhnout polštář přes nos a ústa. Svíjela se tolik, že musel vylézt na postel a kleknout jí na hrudník. I potom dokázala použít paže a zasypávala ho ranami do žeber a břicha, a on musel stisknout zuby, aby snesl tu bolest, a vší silou dál stlačoval polštář.

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Po Pilířích země a Na věky věků, celosvětově oblíbených historických ságách od bestselleristy Kena Folletta, přichází Ohnivý sloup, třetí rozvětvený příběh zasazený do anglického městečka Kingsbridge, příběh mocných panovníků i je... více