Workoholik Bill Hodges, kterého ani důchod od práce neodradí

recenze

Pan Mercedes (2014) 5 z 5 / MikeDV3
Pan Mercedes

Kniha pojednává o muži, který ukradne mercedes a srazí několik lidí čekající na nové pracovní místo. O několik měsíců později dostává detektiv Bill Hodges, který už je nyní v důchodu od záhadného mercedesového vraha dopis a začíná případ znovu vyšetřovat. ,

Hned při čtení první stránky mě docela zaujal styl psaní. Pan mercedes je totiž psán ve třetí osobě a přítomném čase. Tento styl psaní mi přišel velice podobný tomu, který je použit v knize Luther. Při čtení mi to naštěstí žádné problémy nedělalo a rychle jsem si na to zvykl.

Jako u ostatních knih Stephena Kinga i v této byli naprosto mistrně vylíčeny všechny postavy. Mě osobně se nejvíc vryl do paměti právě Pan mercedes, který mi přišel velmi děsivý, ale zároveň nesmírně fascinující.

Velmi mě potěšilo, že se kniha od ostatních detektivek velice odlišovala. Díky tomu, že je hlavní hrdina již v důchodu tak tu není nijak výrazně popisována policejní práce a čtenář má možnost sledovat vyšetřování z jiného úhlu pohledu.

S důchodem podle mě souvisí i další kladná stránka knihy a to je plynulost děje. Nenarazil jsem prakticky na žádná hluchá místa, stále se něco dělo a byl jsem v napětí až do samého konce.

Shrnutí : Tato kniha mi dokázala, že Stephen King umí mistrně zpracovat i detektivní příběh a nálepka Mistr hororu není zdaleka jediná, kterou si tento autor zaslouží. Knihu doporučuji především těm, kteří hledají nějakou originálnější detektivku, nebo chtějí Stephena Kinga zkusit a nejsou zrovna fanoušci hororů.