Ve jménu Alláha milosrdného, slitovného

recenze

Seznam smrti (2014) 4 z 5 / Thanyss
Seznam smrti

Bývaly doby, kdy jsem se neúnavně věnovala pouze četbě svého oblíbeného žánru. Postupně jsem dávala šanci i dalším literárním útvarům až jsem dospěla ke své dnešní oblibě: zkoušení nových stylů a autorů. A tak se mi do rukou dostal i Seznam smrti od Fredericka Forsytha. Do té doby byl mým jediným přečteným špionážním románem pan Bond, James Bond v Casinu Royale.

Jenže knižní Bond, to je stará škola. Moderní špionáž je pro tehdejšího agenta 007 plná technických zázraků, u nichž by Q slintal blahem. Tím se dostáváme do pole působnosti Stopaře a utajených organizací s nicneříkajícími názvy jako TOSA nebo J-SOC. Ale neklesejte na mysli, ke slovu se dostane i stará známá CIA, MI5, MI6 a v neposlední řadě Mosad.

Důvodem k zapojení tak rozvětvené špionážní sítě napříč státy a kontinenty je stále nebezpečnější terorista, známý pod přezdívkou Kazatel. Svými internetovými proslovy, v nichž zastává extrémní džihádismus a vyzývá k vraždám představitelů nenáviděných států, si vysloužil zařazení na Seznam smrti. Lidé, umístění na této listině jsou určeni k likvidaci. Bez zatýkání, bez soudů, bez slitování.

Nemalým problémem v případě Kazatele je fakt, že vystupuje zahalený, záznamy jsou černobílé a muž dokonale ovládá angličtinu. Nikdo nezná jeho jméno ani podobu. Není známo místo jeho původu ani pobytu. Stopař stojí před nelehkým úkolem – vystopovat ducha. A měl by s sebou hodit, počet sebevražedných útoků na významné osobnosti narůstá jak v Americe, tak Británii. Špionážní stopovaná začíná.

Seznam smrti je velmi autenticky působící příběh z teroristického prostředí radikálního islámu. Autor mistrně spojuje realitu s fikcí a spolu s hlavním hrdinou se dostaneme i na tak bezútěšná místa jako je Somálsko. Stopař má k dispozici vše, co si takový agent může přát – prakticky neomezený rozpočet, létá si po zeměkouli, jak se mu zachce, bezpilotní drony za něj hlídkují v nebeských výšinách a v hlubinách kyberprostoru mu pomáhá plachý mladík s Aspergerovým syndromem.

Tedy, tohle je opravdu příjemně svižná jízda, při níž vám ovšem absurdity nervou vlasy a vše působí tak skutečně, jak jen může. Celou dobu jsem měla pocit, že se dívám do zákulisí mezinárodní špionáže, doplnila jsem si vzdělání ve výzbroji, speciálních jednotkách, hi-tech technologiích a zeměpise. To vše je navíc pospojováno výborným vypravěčským talentem pana Forsytha, kniha tak působí uceleně, bez zbytečných vytáček nebo omáčky. Tady je kořist a ta musí být zneškodněna. Jednoduché, prosté, elegantní a efektivní.

Terorismus je bezpochyby strašák dnešní doby a autor si to plně uvědomuje. Ve své knize nám ukazuje, jak pouhý jednotlivec, s hrstkou poskoků, pomocníků a internetu, dokáže zfanatizovat velké skupiny lidí a donutit je páchat vraždy a obětovat vlastní životy. Vše v rámci víry a Alláha milostiplného, slitovného. Stačí vytrhnout několik vět Koránu z kontextu a mašinerie sebevražedných atentátů se může vesele roztočit naplno. Člověk si pak říká, že s takovými zaslepenými fanatiky se skutečně nedá dělat nic jiného, než je odstranit co nejdříve.

I když jsem celkem hnidopich, nemám prakticky nic, co bych příběhu vytkla. Knížka mě chytila a bavila od začátku do konce, má hlavu a patu, zkrátka se povedla. Tímto považuji své první setkání s panem Forsythem za více než uspokojivé.

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Ve Virginii sídlí agentura TOSA, jejímž úkolem je hledat a zabíjet ty, kteří jsou pro Spojené státy natolik nebezpeční, že se ocitli na takzvaném Seznamu smrti. Právě na něm přibylo nové jméno: terorista přezdívaný Kazatel, který ... více