Válečný thriller z pohledu novináře

recenze

Breaking News (2015) 3 z 5 / Babouš
Breaking News

Novináři jsou ze samé podstaty dobrodruhové. Dostávají se do konfliktů, sledují těžké lidské osudy, mapují nejnovější dění ze všech koutů celého širokánského světa. Logicky se proto stávají hrdiny mnoha knih.

Superman se v civilním životě coby Clark Kent živil jako reportér, aby tak mohl být nablízku všemu dění. Možná znáte severskou spisovatelku Lizu Marklundovou, která píše thrillery a detektivky, jejichž hlavní hrdinou je novinářka.

Breaking News od Franka Schätzinga je válečným románem, jehož hlavním hrdinou není voják, nýbrž právě novinář. To je podle mě celkem zajímavé. Studuju žurnalistiku, takže to mediální prostředí mi je celkem blízké. V téhle knize ho ovšem příliš nebylo. Přišlo mi, že autor se snažil Toma Hagena vykreslit spíš jako vojáka než novináře. A to mohl rovnou psát knihu o vojácích.

Ale abych jenom nekritizoval, je to úžasně akční čtení, trochu mi připomínalo thrillery Fredericka Forsytha. A pak, když se začala rozvíjet druhá dějová linka z minulosti, mě napadlo, že to je trochu jako rodinná sága z knih Kena Folletta, ovšem zasazená do konfliktu na Blízkém východě.

Kniha má skoro 900 stránek a k tomu mám výhradu: děj neplyne tak svižně, jak by mohl, autor má prostě lehce grafomanské sklony. Jistě, když to je čtivé, proč ne, ale osobně mě ta tloušťka i navzdory lákavému tématu odrazovala, než jsem se do knihy začetl.

Schätzing má zajímavý vypravěčský styl: skládá za sebe scény téměř filmovým způsobem. Zřejmě měl ambice (trochu megalomanské, dalo by se poznamenat) s typicky německou dokonalostí zmapovat historii konfliktu Izraele s Araby od 20. let do současnosti.

Pro mě osobně tam bylo moc všeho – stránek, ambicí, postav… Škoda, že autora nikdo nepřinutil trochu to osekat. Ale jsem si jistý, že se kniha bude líbit fanouškům Le Carrého, Forsytha, Terryho Hayese a dalších válečných thrillerů.