Třetí kniha od Jonase Jonassona: stejné vtipy, stejný styl

recenze

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) (2016) 2 z 5 / Babouš
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Přiznávám, že knihy Jonase Jonassona si mě moc nezískaly. Stoletý stařík mi nepřišel vůbec tak vtipný, jak všichni říkali, Analfabetku jsem začal číst a ani nedočetl. Autorův styl mi prostě nějak nesedl, ale říkal jsem si, že do třetice autorovi ještě dám šanci. Možná jsem to ale neměl dělat.

Zabiják Anders, který vyšel v minulých dnech, mě totiž přesvědčil, že Jonas Jonasson je ve svém žánru obdoba Dana Browna: všechny jeho knihy jsou napsané stejným stylem, objevují se tam stejná schémata, podobné postavy. Na tom není nic špatného, pokud autorovi stačí získat si ty fanoušky, které si už získal, ale z literárního hlediska o nějakém objevování nových obzorů nebo posouvání limitů nemůže být řeč.

Pokud se vám Jonassonovy předchozí knihy líbily, pak se vám bude líbit i Zabiják Anders, pokud jste autorovu stylu na chuť nepřišli, ani to nezkoušejte. Osobně mi ten vychvalovaný autorův „smysl pro humor“ přijde až příliš křečovitý. Ačkoliv mám rád absurdní humor a ztřeštěné situace, Zabiják Anders je chladně vykalkulovaný a absurdní situace slouží jen k dosažení cíle – upoutat pozornost a vytěžit z autorova proslaveného jména.

To neznamená, že bych se u čtení nesmál – některé opakující se motivy (např. neschopnost padouchů zapamatovat si jméno recepčního nebo zoufale nevhodné citáty z Bible) jsou velice povedené, ale to knihu v celku nezachraňuje. Mírní to ale mou kritiku, protože uznávám, že občas jsem se zasmál.

Jeden z problémů, který s Jonassonovými knihami mám, tkví v postavách. Proč bych se o ně měl zajímat? Nejsou vyloženě nesympatické tak, že by mě vytáčely, ale rozhodně si je nezařadím do panteonu svých nejoblíbenějších literárních postav. Na to jsou až příliš zkratkovité a šablonovité.

Zápletka o tom, jak pastorka, recepční a zabiják zakládají startup, slouží autorovi k tomu, aby ukázal, že povolání neříká nic o kvalitě člověka. Pastorka je vykreslena jako ďábelská intrikářka, zatímco zabiják jakou hlupák a ožrala, který ale v podstatě nikomu ubližovat nechce. Tento motiv není však v literatuře ničím novým, o laskavých loupežnících a zkorumpovaných kněžích už se psalo před dvěma sty lety. Na Zabijákovi Andersovi tak můžu obdivovat jen autorovu neutuchající chuť psát humornou literaturu – mám totiž pocit, že na pultech knihkupectví jí ubývá a ubývá, přitom potřeba se zasmát je víc a víc.

Zelený_Drak
07.12.2016

Nesouhlasím s tvrzením: "Pokud se vám Jonassonovy předchozí knihy líbily, pak se vám bude líbit i Zabiják Anders." Předchozí knihy se mi líbily (ale mám je jako audioknihy, tak se mi asi líbily o něco víc, než kdybych je četla). Literární objev roku to pro mě nebyl, ale podobně jako u Aristokratky si umím představit, že bych se k nim vrátila za pár let, ve chvíli, kdy mě třeba skolí chřipka. Ale Zabiják mě už skoro vůbec nebavil (byť jsem ho také slyšela jako audioknihu).

Mikkinnen
01.07.2016

Výborná a hlavně trefná recenze. Konečně někdo, kdo nazývá věci pravými jmény. Díky za to!

Samira
30.06.2016

Děkuji za výbornou recenzi, okolo Staříka dlouho kroužím, ale asi ho zase odložím. Vždy ho nakousnu a říkala jsem si, že je to možná mnou, že mi moc nesedí:).

LordSnape
30.06.2016

Tak o Jonassovi se říká, že jediná kniha, co se dala číst byl právě Stařík...

Babouš
29.06.2016

@pobijecmuch Jednak jsem chtěl autorovi dát poslední šanci, říkal jsem si, že předchozí knihy mi prostě nesedly, ale když se to líbí tolika lidem, tak třeba u téhle změním názor. A jednak mám rád humoristické romány. Ale kniha mě v obou ohledech zklamala. S detektivkami Rowlingové mám podobou zkušenost.

pobijecmuch
28.06.2016

Recenze ke knize dobrá. Já spíše mám otázku, proč opět čteme autora, který nás zklamal?
Já tu chybu, bohužel také občas udělám. Naposledy a už po třetí jsem dráždil kobru bosou nohou u paní Rowlingové alias Gilbraith a znovu jsem byl zklamaně pokousán.

katy238
28.06.2016

Díky za tip. Přemýšlím, že bych sérii dala šaci, ale zkusím jenom zakoupit Staříka a podle něj se rozhodnu, jestli má význam zajímat se o další knihy. Jako milovník thrillerů a série se Strikem mám obavu, zda mi má autor co říci, ale proč to nezkusit. Spíše mě odrazuje typ lidí, kteří Jonassonovo dílo obdivují a byli to lidé bez smyslu pro humor nebo s naprosto jiným, než mám já. Ale pro to nestojí za to odsuzovat celé dílo. Děkuji za srozumitelnou recenzi.