Tipy na cesty za opomíjenými skvosty

recenze

Skrytá krása Čech (2016) 4 z 5 / Boboking
Skrytá krása Čech

„Vážení milovníci všeho krásného, nevšedního a tajemného“ – touto větou začíná knížka autorské dvojice Otomara Dvořáka a Josefa Pepson Snětivého. Obě jména jsou na českém knižním trhu dobře zavedena, a s jejich knihami se tak můžete běžně setkávat na pultech knihkupectví či v regálech knihoven. A přestože jsou spíše zapsaní jako spisovatelé beletrie, jejich společné dílo se tematicky řadí do oblasti populárně naučné literatury. Jestliže se vám ale kniha dostane do rukou, tak už po pár stránkách sami uvidíte, že jejich vypravěčské nadání se ani v tomto žánru neztrácí.
Jak už samotný název knihy odkazuje, jejich dílo si vzalo za cíl představit čtenářům místa v naší zemi, která nejsou zrovna ve středu turistického zájmu, ale přitom mají co nabídnout a ukázat. A to se vskutku těmto „cestovatelům“ podařilo. První oddíl, který věnovali naší matičce měst, tedy Praze, může některé trochu zarazit, poněvadž co nového a objevného najít a napsat o nejnavštěvovanějším místě České republiky. Oni si ale nevybrali osvědčená turistická místa, přeplněná cizinci s nejmodernějšími smartphony v rukou, ale spíše zastrčená, mnohdy už i zmizelá z oficiální map. V Praze to jsou studánky a prameny, kterých dle různých zdrojů je více než tři sta. Ukážou vám je na místech, která třeba ještě před stoletím byla slavná a hojně navštěvována, ale léta je „semlela“ a dnes jsou už zcela zmizelá, a ví o nich možná jen několik starousedlíků. Jako další místo nám ukazují západní město Cheb, branné spíše více jako německé město, s jeho hrady a kostely, které nabízejí nejen zajímavé historické fakta, ale především tajemné a záhadné legendy a pověsti. Jak už naznačovali svojí první větou, nešlo jim skutečně o prostá a chladná historická fakta, ale vždy ke každému místu připojila tajemné a záhadné prvky a historie, které místa pro nás mohou udělat atraktivnější a zajímavější. Právě v tomto je cítit jejich vypravěčské umění, což ještě více podporuje začlenění ukázek jejich známých knih, především O. Dvořáka. V případě vyprávění Miletína a okolí je to jeho úspěšný román o životě klasika Karla Jaromíra Erbena „Vřeteno osudu“, či o okolí Kotýzu v českém krasu, který se stal kulisou jeho historického, hororově laděného příběhu „Ďáblův klíč“, vycházejícího právě ze zdejších pověstí a legend.
„Skrytá krása Čech“ je knížkou, která je jejich vlastními slovy „inspiraci k tomu, jak se dívat kolem sebe – a vidět to, co očím spěchajícího turisty zůstává skryto“. K věcnému a faktografickému průvodci má daleko, ale s tímto záměrem nebyla vlastně ani psána. Spíše cestopisné črty míst, kde se snaží skloubit historická fakta s pověstmi a záhadami, a tím vás nalákat k jejich návštěvě. Nebojí se konfrontace s našim či úředním postojem k našim historickým památkám a relikviím, a tak trochu tím i vybízet k jejich návštěvě, dokud je co navštívit. A zážitek z četby podpořili nejen množstvím barevných fotografií, ale i filmy, které si lze prohlídnout na Youtube.
Vyšlo v nakl. Čas v roce 2016.