Svoboda není samozřejmostí

recenze

Líbali jsme se (2015) 3 z 5 / PokiCz
Líbali jsme se

David Levithan, autor několika populárních románů a povídek. Nedalo se čekat nic než kniha plná emocí a nečekaných zvratů. Tož přesně toho jsem se nedočkala...
Příběh se hned od začátku dělí na několik scén, běží naráz, ve stejnou chvíli a vzájemně se ovlivňují. Vidíme několik chlapců, kteří jsou zamilovaní, ve vztahu, po rozchodu nebo naprosto prázdní s krizí identity. Všechny se však nakonec smrsknou v jeden, protože tenhle svět je jeden veliký příběh, tvořený ze spousty menších.

Pokud hledáte lásku nebo napětí, nenajdete. Rozhodně ne v této knize. Pocity během čtení byly naprosto smíšené, je to zvláštní druh dobrodružství, kdy zažíváte naprosto normální věci, ale cítíte se, jako by byly těma nejúžasnějšíma na světě.
Cítila jsem se zamilovaně, ale necítila jsem tu pravou lásku.
Sledovala jsem příběh Harryho a Craiga (dvojice snažící se o líbací rekord), tajil se mi dech, ale nebylo to to správné napětí.

Celou knihou mě provázeli duchové lidí dřívějších. Ti byli na celé knize nejúžasnější, promlouvali přímo ke mně, ale zároveň i k postavám příběhů. Právě oni kdysi bojovali za naše práva a konečně si mohou vychutnat své úspěchy.
Musím opravdu ocenit jednu věc a to je právě rozmanitost postav. Hlavních postav bylo jen pár, ale ty vedlejší (nemyslím pouze duchy)... Každá postava měla svou osobnost, pan Levithan dokonale popsal skutečnost o tom, že KAŽDÝ je jiný. Milovala jsem každou každičkou postavu, protože měla svůj charakter, nikoli plně vyjádřen, ale cítila jsem (a to je důležité), že jsou živé.

Proč bych doporučila ostatním si knihu přečíst?
Konečně jsem pochopila, že svoboda není samozřejmostí ani v novodobé Evropě. Kdykoliv se může něco pokazit a celá ta naše pomyslná svoboda může zmizet. Můžeme se posunout špatným směrem a nebo naopak vrátit na špatnou cestu.

Na co je tahle kniha vůbec dobrá?
Nádherně popisuje vztah mezi dvěma muži. Jakýmikoli dvěma muži. Je to prostě láska jako každá jiná. Já osobně jsem to věděla už předtím, ale je spousta lidí, kteří to nechápou a tahle kniha je do té fáze pochopení dostane. Možná to ani nebyl účel, ale na mě tak opravdu působila.

Pořád nechápete, co se mi to na začátku recenze na knize nelíbilo? Tak já vám to teda konečně povím. Nelíbilo se mi, že kniha odpovídala přesně mým očekáváním. Očekávala jsem naprostý průměr s jednou jednoduchou myšlenkou a poměrně jednoduchým dějem. No a přesně to se mi i splnilo.
Jednoduše napsaná novela, která pobaví, zahřeje u srdce, předá jednu základní myšlenku a do ruky se vám znovu nedostane. Po dočtení cítíte spokojenost, která rychle vyhasne. Myšlenka se s váma drží dál, ale příběh ne. Každopádně patří panu Levithanovi obrovské díky od celé LGBT komunity a doufám, že nabyde na popularitě.

Poki z archivni.blog.cz