Stane se letos Vánoční zázrak?

recenze

Vánoční zázrak (2016) / Suzanne
Vánoční zázrak

Sierra žije jedenáct měsíců v Oregonu, kde její rodina vlastní farmu a lesy, a jeden měsíc v Kalifornii, kam jezdí před Vánoci prodávat stromky. Tenhle rok se ale všechno změní, protože její kalifornská kamarádka Heather naléhá, aby si Sierra našla kluka a užila si nezávazný vánoční románek. Protože co se může stát, když víte, že za pár týdnů odjedete?

Sierra to zprvu odmítá, jenže pak potká Caleba, kluka s těmi nejroztomilejšími dolíčky ve tvářích. Zdá se ale, že si nemohla vybrat hůř, protože se o Calebovi v celém městečku povídají nepěkné věci. Jenže Caleb, jakého Sierra zná, té špatné pověsti vůbec neodpovídá. Vždyť nakupuje stromky lidem, co na ně sami nemají peníze, jen aby jim udělal radost, a stoicky snáší opovržení a klepy ostatních lidí. Co ale před lety udělal? Dokáže se s tím Sierra smířit? A mají jejich city vůbec šanci, když Sierra brzy odjede na druhý konec země?

Sierra je sympatická hrdinka, i když přímo učebnicový typ slušňačky. Caleb zase patří mezi typické románové dokonalé kluky s temnou minulostí. Nechybí ani skupinky vedlejších postav. Sieřina kamarádka Heather, která se chce rozejít se svým klukem Devonem, protože je málomluvný a nudný, ale nějak se k tomu nemůže odhodlat. Nebo Sieřini rodiče - mamka, co jí rozumí, a táta, co ji zase až příliš chrání a všechny nápadníky (i ty domnělé) posílá obratem čistit latríny.

Vánoční příběh přináší dobře známé téma o síle předsudků, odpuštění, druhých šancí, pravé lásky a kouzlu Vánoc. Nečekala jsem od Vánočního zázraku žádný… inu, zázrak, ale doufala jsem, že na mě dýchne vánoční atmosféra, romantika a takové to kouzlo, kdy na okamžik uvěříte, že se o Vánocích skutečně mohou dít zázraky. Bohužel se to nestalo.

Napsat recenzi na Vánoční zázrak byl opravdu tvrdý oříšek, protože mi kniha bohužel moc nesedla. Chtěla jsem vypíchnout něco, co by na ní bylo opravdu dobré. Jediné, co mě napadlo, byla obálka a vůbec celkové grafické zpracování, které je pěkně tematicky laděné a prostě krásné.

Bohužel příběh, charaktery i dialogy mi přišly ploché a plytké. Navíc občas postavy udělaly nebo řekly něco, co v daném kontextu nedávalo příliš smysl. Nevím, kolik viny na tom má samotný autor a kolik překladatelka, ale takové nedostatky bych u bestsellerového autora nečekala.

Pokud bych přeci jen měla někomu knihu doporučit, tak by to byly mladé slečny do patnácti let, které mají chuť na jednoduchou vánoční romantiku a jsou schopné si nevšímat občasných logických i stylistických nedokonalostí.

Ale co já vím, třeba jsem Grinch a právě na vás z Vánočního zázraku dýchne to správné vánoční kouzlo.

P. S. Pokud se do Vánočního zázraku pustíte, tak si ke čtení nezapomeňte uvařit horkou čokoládu, ideálně s horou marshmallow. Ujišťuji vás, že bez toho se číst nedá.

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Nový romantický příběh od bestselerového autora Jaye Ashera. Vánoční romance, která vám zlomí srdce, ale přiměje vás brzo začít znovu věřit… Sierra vede dva životy. Jeden v Oregonu, kde její rodina vlastní farmu vánočních strom... více