Sociální sítě - zabiják dětí nebo užitečná věc?

recenze

Tak jsme lajkovali (2016) 3 z 5 / PokiCz
Tak jsme lajkovali

Používáte Facebook? Instagram? Twitter? A víte, že proslavit se může v dnešní době opravdu každý? Sociální sítě nám poskytují nové možnosti, jak se proslavit a "být vidět". Na Facebooku si můžete psát dlouhé statusy, kde vypíšete všechny své názory na dané téma nebo sdílet články a fotky s přáteli. Vlastně ne pouze přáteli, mohou vás sledovat i naprosto neznámí lidé, když jim to povolíte. Dominik Feri vyzpovídal slavné osobnosti internetu a vše nacpal do jedné knihy.

Celá kniha je rozdělená do dvou částí. Ta první - glosy (nebo-li statusy) Dominika Feriho a rozhovory s hosty. Hostů rozhodně nebylo málo a jména nebyla neznámá. Objevují se zde například Jiří Ovčáček, Martin Konvička, Vladimir 518 a Dan Přibáň. Jediné, co bych ohledně vzhledu vytkla, je způsob, kterým se kniha čte. Nečte se totiž zleva doprava, ale knihu si otočíte a čte se svrchu dolů. Tím pádem jsem knihu mohla číst pouze doma, nejlépe u stolu. Já osobně čtu knihy většinou v posteli nebo ve vaně, proto pro mě byla velmi nepraktická. Slyšela jsem i Dominikovo vysvětlení ohledně provedení, prý to má znázorňovat scrollování na Facebooku, ale eh...

Některé rozhovory se mi opravdu moc líbily, například Dan Příbraň a jeho názor na sociální sítě. Rozhodně doporučuji ho sledovat na Facebooku, já jsem s tím po přečtení knihy začala. Některé byly až přehnaně dlouhé, ne že by bylo hostům kladeno moc otázek, spíš odpovídali opravdu zdlouhavě. Já si radši přečtu kratší odpověď než delší, ve které se odbíhá od tématu. Neřekla bych, že by s tím Dominik mohl něco udělat, leda že by do odpovědí zasáhl a přepsal je, což by nemuselo dopadnout dobře. Občas se mi dokonce zdálo, že se Dominik bojí píchnout do vážnějšího a více kontroverzního tématu. Opravdu se držel hodně při zemi, i když měly osobnosti mnohem více potencionálu.

Obecně měla kniha mnohem více potencionálu. Moc si mě nezískala. Dominik v úvodu jasně psal, že kniha má hlavně archivní důvod. Mladší generace se jednou budou učit o naší době a bude potřeba, aby měly z čeho čerpat. Pro tento účel si myslím, že je kniha skvělá, ale momentálně je to průměr, čemuž samozřejmě odpovídá mé hodnocení.

Někteří dotazovaní se mi líbili a jiní zase ne. Řekla bych, že to je naprosto přirozené a není problém, aby člověk (pro něj) nezajímavé rozhovory přeskočil. Glosy nádherně doplňují knihu, jsou umístěny vždy za rozhovory a tvoří tak vtipnou vsuvku mezi někdy trochu vážnými rozhovory. Není mi líto, že jsem si knihu koupila a přečetla jsem si ji. Rozhodně mi představila pár nových a zajímavých lidí, které nyní sleduji, ale bohužel musím strhnout body za provedení. To, že se mi kniha nečetla dobře je zásadní kritérium hodnocení. Chyběly mi tam autorovy myšlenky, reakce na rozhovory, jeho vlastní názory, přece jenom je to kniha, ne časopis.

Poki z archivni.blog.cz

PokiCz
28.03.2017

Děkuji za opravu. :)
Možná to není právě váš styl humoru, ale mně se glosy líbily, akorát jsem je už většinou znala právě z Dominikova profilu. Chtělo by to nějaké vsuvky, vpisy, poznámky pod čarou...
Netvrdím, že jsou známí DÍKY internetu, ale NA internetu. Minimálně pro mou generaci. Pro mě je to kniha průměrná a svůj účel bude jistě plnit velmi dobře.

Skallarix
23.03.2017

Ano, "přece jenom je to kniha, ne časopis". Trefně vystiženo. Bohužel se to obsahově více podobá hodně lacinému časopisu, který by i v případě rozdávaní zdarma u vstupu do metra byl drahý. Myšlenky Feriho tam nechybí. Jsou tam vyjádřený skrze "velevtipné glosy", které jsou převážně jen hláškami a statusy z jeho profilu na Facebooku.
Rozhovory se slavnými osobnostmi internetu? Inu, dobrá, některé jsou nám známé, ale převážně ne díky internetu (Horáček, Ovčáček, Hejlík a další...). Ostatní si získali asi tedy domnělou slávu na FB, jiných sociálních sítích, či se díky nim silně propagují. Musím se přiznat, že některé existence jako "Vladimir 518" nebo "Orion" mi naprosto, ale naprosto nic neříkají a nijak se ani necítím být o to ochuzen. (Pravdou je, že jsem o nich díky Ferimu slyšel poprvé).

Jen bych rád dodal - ten pán, novinář a cestovatel, se jmenuje Dan Přibáň, ne "Dan Příbraň" ;-)