Sněží kupodivu docela hezky

recenze

Sněží, sněží... (2015) / Bolkonská
Sněží, sněží...

Rozhodně mě to bavilo víc než Papírová města nebo Příliš mnoho Kateřin. A beze všech pochyb to bude právě tím, že Green není jediným autorem – jeho dvě kolegyně spisovatelky výrazně zvedají kvalitu celé sbírky.

Kniha přináší přesně to, co slibuje na obalu, totiž tři vánoční romance. Příběhy jsou nenásilně propojené, odehrávají se v tom samém městě přibližně ve stejném čase mezi lidmi, kteří se vzájemně více či méně dobře znají. Takže dohromady je to velmi ucelené. Pokud máte něco proti povídkám, nebudete trpět.

Neřeší se žádné existenciální drama, nikdo se nezabije, nikdo neumře na rakovinu, naopak, děj plyne s okouzlující lehkostí, a všudypřítomný sníh vám okamžitě navodí tu správnou sváteční náladu. Obzvláště první část, kde hrdinka jede vlakem za starými rodiči, ve mně vyvolávala spoustu hezkých vzpomínek na mé vlastní cesty, na zasněžená pole, černé stromy a vrány, zamžená okna.

Druhá, tedy Greenova část, mi přišla nejslabší. Vykradl sám sebe, použil pár osvědčených triků, svůj pověstný humor, a naservíroval to jako novinku, tak to si může strčit víte kam, zpátky do svého spisovatelského šuflíku.

Třetí část vypráví typická americká holka, a já mám s typickými americkými holkami asi problém. Narovinu, zasloužily by si – co? Nevím. Zasloužily by si tvrdou lekci v podobě jednoho týdnu v kůži typické východoevropské holky. By se posraly až za ušima.

A taky závěr je trochu křeč, jelikož se zřejmě autoři dohodli, že by bylo fajn, kdyby se na konci každý s každým potkal. Jedna velká náhoda svede dohromady postavy ze všech částí. Něco jako antické drama. No dobře. Budiž.

Zase jsem vám neřekla nic z děje.
Tak to fakt sorry.
Ale zase – jsou to romance, tak to asi nebude o chovu koz.

Podstatné je, že je to lehké čtení o srdcových záležitostech několika dospívajících lidí, a že to má opravdu extrémně chytlavou sváteční atmosféru, z níž dostanete neodolatelnou chuť na deku, horký čaj a cokoli se skořicí. Ano, možná se vánoční speciály vyrábějí především proto, aby se z lidí vytřískalo co nejvíc peněz, ale v tomto případě se to stejně povedlo, jsem spokojený zákazník, necítím se podvedena.

Dnes jakoby tak trochu plácám, že? Nejsem ve formě.
Knížku doporučuji, to je doufám jasné.

Se mějte.
Jdu se klouzat.