První dvůr divů, který okamžitě uhrane!

recenze

Dvůr trnů a růží (2016) 5 z 5 / Samira
Dvůr trnů a růží

Jedním slovem úžasná! Ale co jiného se dalo čekat od autorky Skleněného trůnu, který je knihu od knihy lepší a lepší a neustále překvapuje šíří fantazie, nepokrytým a nezpochybnitelným talentem Sarah J. Maas.
Zdá se pak jako bláznovství, že jsem na její titul nečekala skoro bych až řekla před nakladatelstvím…:). Nečekala, ne však proto, že bych nevěřila v kvalitu nové série či, že se jí znovu nepovede mě naprosto uchvátit. Ale právě proto, že jsem to od začátku věděla a snažila se oddálit otevření do poslední chvilky, protože do druhého dílu je hodně daleko a do následných čtyř dílů, z celkového počtu šesti knih celé série, ještě dál. Věděla jsem, že mě zachvátí eufórie při čtení a také stejný smutek po jejím dočtení, protože číst dál prostě musíte…a nejde to.

Očekávání jsem měla obrovská, přesto jsem byla překvapena a při srovnání rozjezdu obou sérií od autorky, vyzdvihuji právě Dvůr trnů a růží, který zároveň zařazuji mezi své absolutní srdcovky.
Ačkoli je hlavním motivem klasický příběh Krásky a zvířete, nečekejte nějakou líbivou pohádku. Spíše mrazivost a hororové prvky, které z příběhu vždy sálaly, ale také osudovost, krásné hodně barevné charaktery v temných barvách, nadčasovost a um.

Hlavní postavou je devatenáctiletá lovkyně Feyre. Dívka s velkým srdcem, která však v těžkých dobách přišla o všechny životní iluze, žijící den za dnem v ryzí praktičnosti ve snaze nenechat zemřít svou rodinu. V mrazivém nehybném lese, který si představujete díky nepopsatelnému umění spisovatelky tak živě, až vám chlad a krev zalézá hluboko do kostí, zastřelí vlka. Vlka, o kterém však tuší , že není z tohoto světa, a přesto nebo právě proto jej bez slitování usmrtí. Jedna střela změní všechno a jeho pán z vílího rodu si příjde pro svou oběť. Vykoupení za spáchání skutku je odchod do vílího světa, výměnou za mrtvého. Dočkáme se klasického příběhu původní nenávisti ke svému vězniteli a následné lásky, ale tak jednoduché to nebude a rozhodně ani ne tak jednoznačné. To by knihu musel napsat někdo zcela jiný.

Napoví vám již první strana, kde se nachází veliká mapa říší víl a smrtelníků a těm, co autorku znají, znalost jejího mnohovrstevného vyprávění. Je až s podivem s jak velikým celkem dovede tak snadno a bez námahy pracovat, kolik osudů, historie a magie a života dokáže dostat do nevelkého počtu stran. Pokud máte rádi magické promyšlené světy, boj za svobodu a důstojnost. Hrdiny, které se nekrčí v koutě a dělají věci dobré i špatné, protože to prostě jinak nejde, bude tohle vyprávění pro vás.

Nechce se mi moc prozrazovat, protože jsem si užila každou nečekanou stranu. Chci jen zdůraznit, že jednou z hlavních postav je říše samotná a mnoho jejích tajemství. Že známý motiv kletby má mnohem hlubší význam a záchrana zvířete, která bude spíše připomínat spasení celé říše, bude jen pro otrlé, odvážné a bude stát za to. Stejně jako další nečekané postavy, zvláště pak jedna s temnými křídly, které fandím a nemohla si mne získat víc a na jejíž příběh se velice těším v díle následujícím.

Ať nepěji jen samou chválu, i když si to kniha opravdu zaslouží. Hádanku, která má vše zlomit a na kterou jinak nesmírně inteligentní hrdinka nemůže přijít, uhodnete ještě dřív než je vyřčena...

Celkově, ale nádherné čtení, které jsem neotevřela naposledy a jednou bude v celé své kráse ozdobou mojí knihovny.
Knihu bych neškatulkovala, bude se líbit čtenářům obou pohlaví, věkově však je řazena starším dospívajícím a dospělým. Nejde jako u většiny podobných titulů o Young Adults, ale spíše New Adults.
Ocení ji také fanoušci Měsíční kroniky od M. Meyer, které je v lecčem podobná, i když se jedná o zcela jiné vyprávění.

Doporučuji!

23.02.2017

Já vím, ale myslím si, že se mi to bude líbit. Až knihu přečtu, tak uvidím:).

23.02.2017

Tohle je ještě něco docela jiného. No uvidíš, pro mne srdcovka :)!

23.02.2017

Děkuji za odpověď, opravdu si mě na knihu nalákala. Když srovnám první a druhý díl Skleněného trůnu, tak je druhý díl opravdu propracovanější a je vidět, že se autorka zlepšila. Proto očekávám, že Dvůr trnů a růží bude ještě lepší:).

23.02.2017

Děkuji moc :), je to opravdu úžasná knížka, budeš naprosto nadšená. Já tento názor sdílím. Mladším se také bude líbit, ale není to klasická žánrová Young adults s cenzurou, ale zařadila bych ji do New Adults, tedy starší dospívající. Mně většinou úplná absence intimních scén dost vadí, takže jsem nadšená, že tady se dveře do ložnice nezavřou. Ale rozhodně nejde o nic přehnaného, akorát ;)! No je skvělá po všech stránkách!

23.02.2017

Úžasná recenze. Skleněný trůn mě opravdu bavil, a proto si musím přečíst i Dvůr trnů a růži, který by měl být podle hodnocení ještě lepší. Zarazilo mě ale, že jsem někde narazila na názor, že je tato kniha pro dívky od dvanácti let, ale po přečtení několika recenzí jsem zjistila, že je spíš pro starší. Co myslíš ty?

05.11.2016

:), naopak je spíš pro dospělé. A to vlastně skoro po všech stránkách. Dojde i na sexuální scény, kterých sice není tolik, ale zapadají dokonale. A i ve zbytku není cenzurovaná. Ale pokud vím, další díl bude ještě o poznání zajímavější. Celkově za mne nad očekávání a srdcovka, myslím na ni pořád a ještě dlouho budu. Závidím, že ji teprve otevřeš :)!

alzbeta4340
05.11.2016

Ahoj Samiro, přesvědčila jsi mě. Myslela jsem, že je to spíš pro mladší, ale takhle to zkusím.

05.11.2016

Děkuji moc :). Nedivím se, že ji tam také řadíte je prostě skvělá, ale co teprve díl příští... Alespoň podle ohlasů ze zahraničí nebude mít konkurenci. Nejraději bych na dvůr pod rouškou noci přelétla hned teď... :)!

Madame R
04.11.2016

Moc pěkná recenze! Musím s Vámi ve všem souhlasit, i já jí zařazuji mezi své favority :)

04.11.2016

Děkuji moc :), jsem spíše ráda, že z toho po náročném týdnu něco vylezlo. Ale kniha si to prostě zasloužila, je opravdu krásná!!!

Aracely
04.11.2016

Božská recenze, která mne posadila na zadek a to jsem také recenzentka :-). Opravdu nemám slov. Nádhera Samiro!!!