Zážitek, u kterého skoro nevěříte, že byl skutečný!

recenze

Illuminae (2016) 5 z 5 / Samira
Illuminae

„Ohromující“!

Hluboce se omlouvám všem recenzentům, jejichž recenze jsem před přečtením knihy četla či viděla a v obou případech zvláště pak v té vizuální verzi jejich nadšení v mých očích hraničilo s duševní poruchou. Ach milá nevědomosti, má bude stejně šíleně zapálená a tápající, co přesně bych měla pochválit dříve a v kontrastu knihy natolik nedostačující, protože je prostě neuvěřitelná a také tak odlišná v tom nejlepším slova smyslu.

Kdo měl možnost knihu držet v ruce, pochopil, že minimálně po stránce grafické a vizuální půjde o počin netradiční a výjimečný. Děj knihy podle oficiální anotace, které je mimochodem věnována stejná péče jako samotné knize, je příběhem mapujícím boj o přežití.

První dějství příběhu zachycuje napadení nezákonné pracovní kolonie na planetě Kerenza loďmi nepřátelské konkurenční korporace Beitech v roce 2575. Hlavní hrdinka Kady spolu se svým čerstvě expřítelem Ezrou dramaticky unikají pomocí záchranného modulu. Obyvatelům proti lodím Beitechu pomůže flotila v čele s plavidlem Sjednocené pozemské správy Alexandr.

Oslavy těch, co přežili, však nejsou v tomto bodě na místě, k úplnému bezpečí nebo alespoň jeho vidině je ještě hodně daleko, neboť po bitvě oslabená flotila ztratila možnost skokových transportů a k cíli, kterým je skoková Spojenecká stanice Heimdall je mnoho měsíců. Flotila je přetížená velkým počtem zachráněných, navíc někteří bojují s následky chemické zbraně, ale především nedostatkem informací o možné zuřící válce, to vše s nepřátelskou lodí Beitechu v zádech.

Už to by stačilo na naprosto skvělou scifi, která by jistě nejednoho fanouška potěšila. V tomto bodě však přišla chvíle na oslavnou ódu na formu, jakou je kniha napsána. Je vyprávěna zpětně formou vojenských článků, záznamů, odposlouchávaných hovorů, rozhovorů nejen hlavní dvojice, podrobných nákresů, ale i reálné až filmové bitvy a bitev na knižních stránkách.

Jeden by si řekl, že to bude nepochybně originální a obdivuhodné, ale bude mě to bavit, neunudím se k smrti? Smrt hrozí, ale pouze vlivem fatálního nedostatku spánku, infarktových situací a vypětí, které při jejím čtení, zkoumání, různém všemožném otáčení…:), zažijete. A že to zážitek je! Navíc až neuvěřitelně reálný a sugestivní. Ale také poměrně brutální, emotivní, hrdinský a celkově drsný. Kniha rozhodně není pro slabší povahy, které nesnesou násilí a krev. Všechno je však dokonale promyšlené a nic není navíc, takže nějaké bezúčelné pitvání se v nechutnostech nečekejte. Jde o záznam událostí jakkoli drsných.

Kniha je až strojově dokonalá a v českém překladu a zpracování si její punc zachovává. Smekám nad tou úžasně precizně odvedenou prací, já nenašla jedinou chybičku. Až ji otevřete smeknete se mnou a pochopíte, o jak obrovském rozsahu jsem mluvila.

Jde o počátek série, další díl Gemina je plánován v češtině na konec června, který je viz. výše maximálně zdařilý, inteligentní, přesahující, zasahující a nezapomenutelný. Říkám si, co snesu, je možné, aby autoři laťku, která nemá konce, přeskočili? Netuším, ale doufám.

Deset hvězd by bylo málo za mne jednoznačné doporučení!!!

Samira
27.03.2017

Moc díky :), nadšená opravdu jsem. Měla jsem vysoká očekávání, ale skutečná kniha je přeletěla nadzvukovou rychlostí. Znát je pohled obou autorů, jak ženský, tak mužský, vhodná je díky němu pro všechny. A nic jiného prozradit nechci, ta se musí otevřít :). Jsem zvědavá, co na nás chystají dál.

alzbeta4340
27.03.2017

Tak to si určitě přečtu. Navíc knihu i tvoji recenzi doporučím i jiným. Cítím z tvého textu mimořádné nadšení, takže jsem opravdu zvědavá a těším se.

Samira
26.03.2017

Děkuji moc :), tentokrát nemohu než souhlasit, že by nebyla pro tebe, ačkoli i na lásku dojde a je úžasná. Je to adrenalinové čtení, skvělé leč bez obětí nemožné.

Aracely
26.03.2017

Úžasný!!! A já zase smekám klobouk před tvou recenzí Samiro... Můj šálek kávy to nebude, ale tobě věřím každé slovo!