Pro všechny holky, co mají sestry a tajná milostná přání

recenze

Všem klukům, které jsem milovala (2015) 4 z 5 / rencovav
Všem klukům, které jsem milovala

Tuhle knížku jsem nikdy neměla v plánu číst. Na co taky. Ne, že by anotace nezněla zajímavě, ale v pořadníku na seznamu knih k přečtení jsou mnohem důležitější a zajímavější položky, které bych klidně upřednostnila. A přece, když jsem se s knihou měla rozloučit, aniž bych ji četla, řekla jsem si, že to změním a během několika dní se jí prokousala až na konec. A musela jsem se pousmát nad tou náhodou - kdybych knihu neodesílala jiné majitelce, nejspíš bych ji niky nepřečetla a přišla bych o docela pěkný young adult příběh.

Lara Jean má starší sestru, jako já. Líbí se jí jeden kluk, se kterým však chodí její sestra. Se svou sestrou jsou si velmi blízké, dokud neodjede na vysokou do Skotska. A Lara Jean osamí a hned vedle ní je Josh, o kterém tak dlouho snila. Nikdy však nedala jemu, ani nikomu jinému najevo své city, vždycky je napsala ve formě dopisu a obálku zapečetila a schovala do krabice na klobouky po své zemřelé mámě. Jenže jednoho dne krabice zmizela a druhý den všichni ti kluci reagovali na dopisy, které jim přišly. A Lara Jean v pudu sebezáchovy (přece nemůže říct klukovy své sestry, že by s ním ráda chodila) zamíří k dávné lásce Peterovi, o němž si myslí, že je povrchní machr. Jenže časem se do něj začne zamilovávat.

Knize se nedá upřít spád, celkem reálný a pěkný příběh plný puberťáků, prvních lásek a rozlámaných srdcí, kde se blízcí lidé hádají, aby si vzápětí odpustili a kde se slaví Vánoce a Díkuvzdání a pořádají se správné rodinné sešlosti a oslavy. To mám ráda. Lařina rodina byla trošku podobná té mé, aspoň sourozenecká stránka - mám starší a mladší sestru jako ona a chovám k nim podobný vztah.

Pravda, už od té patálie s rozeslanými dopisy jsem pochopila, kdo to rozeslal, což není mou výraznou čtenářskou intuicí (která neexistuje), ale faktem, že nikdo jiný než dotyčný to udělat nemohl, protože na kouzla (kromě těch obrazných, spojených s láskou) se tady nehraje.

Tuhle knížku vřele doporučuji všem milovníkům oddechových příběhů. Já sama jsem zvědavá na druhý díl.

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Milostné dopisy mají mnoho podob. Lara Jean nikdy žádný nedostala, ale pár už jich napsala – na rozloučenou. Lara žádnému klukovi nedala najevo, že se do něj zamilovala. Místo toho mu napsala dopis o tom, jak se cítí, pečlivě ho z... více