Príbeh o ľudskej psychike

recenze

Odviate vetrom (Prvý a druhý diel) (2000) 5 z 5 / wiix
Odviate vetrom (Prvý a druhý diel)

Som rada, že som sa nedala ovplyvniť názvom a siahla som po tejto knihe. Som rada, že toto vydanie nemalo názov Sever proti juhu, pretože to rozhodne nebola hlavná myšlienka knihy. Som rada, že som vydržala tých 860 strán, stálo to jednoznačne zato.

Dej sa odohráva na juhu Ameriky, v štáte Georgia, kde koncom 19. storočia bola vojna proti Yankeeom na spadnutie, otroctvo v plnom prúde, plantážníctvo a bohatnutie na bavlne sa pochvaľovalo a formalita, gentlemanstvo a sebaobvládanie boli najdôležitejšie a najcenenejšie vlastnosti mladej dámy, ktorá nemala nárok na vlastný názor, obchodovanie či vyhrnutie si sukní pred blatom. V tejto situácii vytŕčala Scarlett O'Hara ako osamelý, statný dub vo vyrúbanej hore. To čo jej išlo v hlave čitateľ vedel hneď, zato nik ostatný nesmel, pretože jej myšlienky neboli podľa konvencie. Hoci boli na začiatku detské a vypočítavé, všetko robila len kvôli prospechu a prepychu, neskôr čitateľ zisťuje, že táto dravá mačka je svojím spôsobom chytrá, nevzdáva sa a sympatizuje s ňou. Prvé manželstvo s Charlesom bolo z trucu, pretože ju nechcel jej vysnený Ashley. "Najradšej by mu (Charlesovi) povedala, ako sprosto vyzerá. No automaticky jej prišli do úst slová, ktoré ju naučila Ellen (matka) pre takéto prípady náhlej núdze a tak sklopila zrak, ako jej kázal dávny zvyk.." Je zrejmé, že trpela nielen vášnivou láskou ako si myselala, ale aj hranicami, ktoré jej určoval slovník možných slov pre južanskú dámu, hranicami jej múdrosti, hranicami jej pýchy.
Vojna. Po jej prvom manželstve vypukla vojna medzi Úniou a Konfederáciou, ktorú všetci nadšene očakávali nevediac, čo je to vojna. Mnoho strán v knihe je venované utrpeniu, bojom, raneným, smrti, bezradnosti, až čitateľovi zamrazí srdce. Avšak stále si myslím, že toto nie je hlavná pointa knihy. Autorka sa nám snaží predostrieť Scarlett a jej správanie, myslenie a vnímanie včase najhoršej vojny ich života, včase absolútnej biedy, zmútku, dezinforovanosti a zúfalstva. A práve v tomto čase prichádza opäť na scénu kapitán Rhett Butler, statný muž so svojím názorom, ohováraný a nenávidený celým mestom zjavne za to, že má rozum a nešiel bezhlavo do vojny. Prináša Scarlett dary, lichotí jej, pokúša ju no napriek tomu mi prišlo, že ju skutočne nechce a hrá sa s ňou ako mačka s myšou. Jeho city sa v knihe menia, je náročné preniknúť za jeho frázy a výrazy tváre. " 'A ani teba, milá, by som toľko neľúbil, keby som väčšmi nemiloval česť'. Priliehavý citát, pravda? Rozhodne lepší, ako nejaká reč, ktorú by som si teraz vedel vymyslieť. Lebo ja vás ľúbim, Scarlett, i napriek tomu, čo som vám povedal ten večer minulý mesiac na verande."
Scarlett utekala pred vojnou do svojej rodnej Tary, kde zakúsila taký hlad a takú biedu, že niekoľko rokov jej nasledujúceho života si absolútne šťastie predstavuje ako žiaden hlad a neskutočne veľa peňazí, aby všetkých mohla poslať do čerta. A popritom všetkom sa stará o ďalšie hladné krky, o nenávidenú Melaniu a jej a Ashleyho dieťa. Ona sa však nevzdáva, skúša, má odvážne a neženské nápady.
Druhé manželstvo bolo pre peniaze v čase, keď sa musela počas vojny vystrábiť z totálnej chudoby a biedy, obstarať svoju milovanú domovinu - farmu Taru a získať čo možno najviac peňazí. Na pozadí jej názorov a myšlienkových operácii v hlave vyvstáva problém černochov a ich oslobodenia, prehratej vojny a jej neuhasínajúcej lásky k Ashleymu. No i tá sa jedného dňa zmení.
Ešte pred tým však zažije počas svojho tretieho manželstva s Rhettom Butlerom chvíľku osamote s Ashleym, kde si všetko vypovedia. Ona ešte stále verí tomu, že Ashley je ten pravý, no napriek tomu prijíma vyznania od Rhetta a hovorí mu áno. "Zase jej pritiol pery na ústa a ona sa poddala bez odporu, lebo bola taká slabá, že nevládala ani odvrátiť hlavu, ba ani ju nechcela odvrátiť, srdce jej bilo tak mocne..."Povedzte áno, čert aby vás vzal, lebo..."...áno."
Vyzerá to romanticky všakže? Plynutím života, chybami Scarlett a jej pomýlenou láskou a zatvrdzovaním Rhettovho srdca sa situácia vyvynie do úplne iných medzí. Koniec knihy je postihnutý mnohými stratami života a mnohými zvratmi. Miestami sa až zdá, že je to telenovela no napriek tomu som na konci knihy plakala. Nad tým, ako mala často Scarlett pravdu a aké len pomýlené pravidlá mala tá doba. Aká bola vojna hnusná a nefér. Ako bol Rhett tvrdý aj nedostupný aj keď miloval, nad tým ako Scarett pochopila, že jedinú miluje Melanie a je jej najlepším človekom na svete, ako nemá rada svoje deti a správala sa k nim zle. Je toho veľa o čom sa dá pri tejto knihe hovoriť a práve prvým pozitívnym faktorom, prečo ju tak odporúčam a prečo ma nadchla. Samozrejme obsahuje aj dlhé a pre niekoho nudné opisy a myšlienky postáv, ktoré sa každých 30 strán opakujú a neprináša nič nové.

Prečítajte si túto knihu. Nenáviďte Scarlett, milujte ju, pochopte ju, zatraťte ju, znovu obdivujte a nakoniec sa pousmejete nad jej prefíkanosťou, dravosťou a šikovnosťou.

"O tom všetkom porozmýšľam zajtra. Teraz by som to nebola vydržala. Zajtra to už budem môcť vydržať. Aj zajtra je deň." hovorila si Scarlett- pri týchto opakovaných vetách po každej tragédií v knihe mi mrazilo srdce a je mi clivo aj teraz.