Benátky

recenze

Neviditeľné mestá (2016) 5 z 5 / wiix
Neviditeľné mestá

Samozrejme, že ma v prvom rade uchvacovala vizuálna stránka knihy. Nesiahnete po nej pretože máte radi Calvina, ale preto, že je plná ilustrácii a tajomne zošitých stránok, ktoré musíte roztrhnúť, aby ste sa dostali dnu. Bravó Olejníková, zase si to dokázala, premeniť milé príbehy na krásne prežité, rozprávkové chvíle. Ak vás však toto tajomno a farebné, jednoduché kresby prestanú baviť, môžete sa spoľahnúť na to, že vo vnútri vás čaká brilantne napísaný príbeh, žiadne klišé, netradičný spôsob písania.

V jednoduchosti ide o rozhovor, či skôr monológ zo strany Marca Pola ku Kublaj Chánovi, ktorý nám ponúka dobrodružstvá a opisy svojich ciest. Najmä miest. Tieto mestá nie sú v podstate ničím zvláštne, avšak nie sú vykreslené ako mŕtve betónové stavby plné obyvateľov či ako miesto, kde ľudia prežívajú svoj život a keď sa pominú, mesto je stále rovnaké. Mestá v podaní Marca Pola majú svoj vlastný život. Žijú, menia sa, dotvárajú sa. Mesto je organizmus, ktorý je tvorený prve tými ľuďmi, práve v tej situácii. V nijaký iný moment nie je rovnaké. Autor opisuje mesto cez životy ľudí, dejiny zeme či nepredvídateľné okamihy. Je úžasné, ako dokázal skĺbiť to, že mesto Zaira je niečo medzi výškou kandelábra a hompáľajúcimi sa nohami obeseného uzumbátora. Mala som zimomriavky z tej vetnej konštelácie!

Kniha je ďalej stále opisom miest. Miest neviditeľných nie fyzicky, ale pre ich minimalistické čaro, ktoré je viditeľné len mágiou ducha a nadsázkou poetickosti. Marco Polo zvestuje Kublaj Chánovi čo videl vo svete nie len prostredníctvom zraku a sluchu, ale aj pomocou pocitov z konkrétnych až bežných situácii, ktoré v meste nastali. Opis mesta Zora, ktoré je vlastne ženské meno, je podmanivý príbeh o kolorite mesta, kde sú mosadzné hodiny, pásikavá markíza, fontána s hrdličkami, sklenená veža, predavač melónov, súsošie panovníka, turecké kúpele či kaviarnička na roku ulice. Samé bežné veci. Tie však dotvárajú to, čo je každému o tomto meste známe. Aké nápadité! Netradičné a niečo, pri čom som mala wow efekt mi tiež prišlo opísať mesto cez jeho opak, teda aké nie je a je na čitateľovi, akú má fantáziu, a ako ho dokáže vnímať a predstaviť si, aké asi je v medziach negatív.

Iné mesto autor opisuje nie ako dielo človeka, ale dielo mysle alebo náhody. Toto sa v knihe opakuje neustále, že mesto je živý organizmus, ktorý drží pokope myslenie a život človeka a nie hradby a múry. Je skôr o odpovediach ako o otázkach. Taktiež nám veľa o mestách povie aj kapitola o porovnávaní sa, o počiatku stavu vecí a aké skutočne sú. Tiež je možné pri knihe dumať nad tým, aké sú mestá a miesta na svete rozmanité a prečo?

Na iných stránkach sú nám ponúkané zase mestá, ktoré sú prepojené s dejom Kublaj Chána, s jeho a Marcovým životom, jednotlivé opisy sú prepojené až priam filozofickými rozpravami o živote a všetkom.

Kniha nie je len opisom miest či samotných postáv Kublaj Chána a Marca Pola. Nie je ani o živote ako takom, o zemi či vesmíre. Nie je o architektúre či mystike. Nie je ani tak celkom o skutočných či vymyslených mestách. Mne pripadá ako kniha o Benátkach , pretože tie Marco Polo poznal najlepšie a v Benátkach je vlastne celý svet (ktorý možno ani neprecestoval, ako naznačil Kublaj Chán).