Potrhaná křídla

recenze

Potrhaná křídla (2014) 4 z 5 / Waver
Potrhaná křídla

Josie je dívkou žijící v New Orleans padesátých let, se životem, kterým spousta lidí naprosto pohrdá. Uklízí v bordelu, od dvanácti let žije sama nad knihkupectvím, kde pracuje, její matka je příšerná žena - a navíc ještě prostitutka, která jí dala jméno po jedné bordelmamá.
Josie žije ve světe, kde je její patronkou bordelmamá, její matka prostitutka se navíc zapletla s jedním velice nebezpečným mužem, který je spojený s mafií - a Josie nezbývá nic jiného, než snít a doufat v to, že se jí jednou povede zbavit nálepky dcery prostitutky a že se dostane pryč z města, aby mohla začít od samého začátku, s čistým štítem. Navíc sní o vysoké škole. Ale mohla by se vůbec dívka jako ona dostat na vysněnou prestižní vysokou školu?

Všechny postavy v téhle knize mají své osobité kouzlo - a abych byla upřímná, nechybí samozřejmě ani naprosto slizcí záporňáci, které jsem z hloubi duše nenáviděla. Všechny charaktery jsou pěkně vykreslené a nejen hlavní hrdinka je sympatická.

Celá kniha je úžasně čtivá, pěkně napsaná - a hrozně se mi líbí fakt, že se děj odehrává v padesátých letech a člověk má díky tomu možnost nahlédnout do jiné sféry a lépe si představit to, jak lidé v té době žili. Je to pěkný nádech, který celému příběhu posiluje osobité kouzlo. A abych byla upřímná, po přečtení téhle knihy si chci ještě více přečíst knihu V šedých tónech, kterou také napsala Ruta Sepetys.

Jednoznačně Potrhaná křídla doporučuji, protože je to skutečně úžasný příběh, který je nejen čtivý a pěkně napsaný. Je v něm mnohem více. Podle mě rozhodně stojí za přečtení.