Pohádka pro velké holky

recenze

Volba (2016) 3 z 5 / Thanyss
Volba

Jsou příběhy, kterým nevěnuji přílišnou pozornost. Takto kolem mě nerušeně prochází třeba knihy z červené knihovny. Vážně nevím, co by se muselo stát, abych sáhla zrovna po něčem podobném. Jenže nastanou dny, kdy i já mám náladu na něco lehčího, u čeho bych se dobře odreagovala a nechala tak v poklidu uplynout jedno dvě odpoledne. Volba padla na Nicholase Sparkse. Byla jeho Volba tím pravým?

Přestože se nejedná o knihu z toho rudého a hyperpřeslazeného spektra, ani omylem bych ji nepovažovala za čtení pro muže. No, i když proti gustu… Prostě stále je to čtení pro ženy. A ruku na srdce, může nám být, kolik chce, v každé z nás se pořád skrývá princezna, tajně toužící po svém princi, s nímž by mohla žít tu svou pohádku. Někdo takové štěstí má, my ostatní se budeme muset zatím spokojit s těmi knihami.

Příběh jako takový vlastně neoslní ničím novým. Máme tu fešného chlapa Travise, který je i po třicítce stále svobodný mládenec a to i přesto, že by se ženský kvůli němu pozabíjely, nebo si minimálně vzájemně vyškrábaly oči. A ještě je to veterinář. Takže má rád zvířata. A miluje děti. A sportuje, zdravě jí, nekouří. Sakra, tak proč je vlastně sám, když všichni jeho méně dokonalí kamarádi už mají dávno založenou rodinu? No nic. Jdeme dál.

Travis má totiž novou sousedku. Krásnou Gabby, která se do malého městečka přestěhovala, aby mohla být se svým přítelem Kevinem. Mladá zdravotní asistentka už po čtyřletém vztahu pomýšlí na vdavky a rodinu, ovšem drahý Kevin se k ničemu nemá. Jeho smůla, protože jak se dalo čekat, mezi Travisem a Gabby SAMOZŘEJMĚ přeskočí jiskra.

Volba vypráví ve své podstatě banální příběh, kde drtivá většina knihy sleduje počátek vztahu dvou vzájemně se přitahujících lidí. Vše je tak krásně slunečné, barevné a idylické, až to místy silně hraničí s pohádkou. A s pohádkou to má společnou ještě jednu věc. Temná mračna. Díkybohu autor nezapomněl do příběhu zakomponovat i tu méně veselou část, kdy se Růženka píchla o trn a usnula hlubokým spánkem. Nutno podotknout, že zrovna tyhle chvíle byly v knize zřejmě ty nejzajímavější. Jen škoda, že si je pan Sparks nechal až téměř na konec knihy a nevěnoval jim zase tolik času. Pro mě se jednalo o tu nejčtivější část.

Celý příběh drží nad vodou vskutku slušný vypravěčský talent autora, který nenudí, přestože nepřichází s ničím novým. Volba se čte překvapivě lehce a stránky ubíhají neuvěřitelně rychle. I tak mám ovšem dojem, že jsem dostala jen vlažný pokrm, na jehož chuť vcelku rychle zapomenu. Ale pohádka to byla ve finále hezká. Koneckonců jsem dostala přesně to, co jsem očekávala.

Pokud hledáte silný příběh s překvapivými momenty a odzbrojující zápletkou, jste špatně. Navzdory tomu si netroufám označit Volbu za špatnou knihu. Jen bude sedět těm, kdo si rádi u knížky odpočinou a aspoň na chvíli se vzdálí do světa, kde existuje pravá láska, schopná překonat i ty nejtěžší překážky a kde dobro a naděje mohou po zásluze zvítězit. Takové příjemné literární antidepresivum, co ve vás dokáže ještě chvíli po přečtení udržet dojem, že zázraky se mohou dít i ve skutečném životě.

Volba Volba Nicholas Sparks

Nový román od bestsellerového autora o lásce ztracené i nalezené a o volbách, které jsou někdy těžké jako život sám. Travis Parker má vše, co by si muž mohl přát – dobrou práci, krásný dům a spoustu kamarádů na trávení volného č... více