Odhalí Sher(Lock) a Mori(artyová) sériového vraha?

recenze

Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes (2016) / Suzanne
Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes

Co se stane, když se protnout cesty dvou geniálních středoškoláků Jamese „Mori“ Moriartyové a Sherlocka Holmese? V parku se ocitnou na místě, kde za podivných okolností zemřel muž. A Sherlock rozhodne, že si s Mori zahrají na detektivy. Pozorováním a dedukcí odhalí vraha. Jediným pravidlem je naprostá upřímnost.

Problém je v tom, že Mori skrývá víc než jedno tajemství. Matka jí nedávno zemřela, z otce se stal alkoholik a násilník a Mori z domova utíká do blízkého parku. Nejradši by utekla nadobro, to ale nemůže, protože se musí starat o tři mladší sourozence. Následně zjistí, že onen zavražděný muž měl společnou minulost s její matkou. Jedná se o klíčovou informaci, jenž ji může dovést až k vyřešení sériových vražd. Jenže Mori to před Sherlockem zatají a po stopě vraha se vydává sama.

Sherlock a Mori patří mezi chytré, ale trochu zvláštní teenagery, co tv životě nemají na růžích ustláno. Potřebují se rozptýlit, tak se rozhodnou vyšetřovat vraždu, aniž by si uvědomovali, že tím mohou ohrozit sebe i své blízké. A během hry na detektivy se do sebe navíc zamilují.

Heather W. Pettyová píše lehce a čtivě. Vzhledem k tomu, že kniha má něco málo přes dvě stě stran, tak ji zhltnete jako jednohubku. Samotné odhalení vraha není nijak překvapivé, protože to, kdo zločiny spáchal, pravděpodobně uhodnete během první čtvrtiny knihy. Co vás ovšem bude nutit číst dál, je tajemství Moriiny zesnulé matky a její minulosti.

Heather W. Pettyová se inspirovala slavným příběhem geniálního detektiva Sherlocka Holmese z pera sira Arthura Conana Doyla. Opravdu pouze inspirovala, protěže z původního příběhu si vzala jen jména a pár detailů. Ze Sherlocka udělala dospívajícího kluka, z jeho nemesis Moriartyho dospívající dívku a celý příběh přenesla do 21. století. Autorka si přesto dokázala s těmi pár prvky z původních knih hezky pohrát – nechybí Baker Street, Sherlockovo kouření a hraní na housle, zmínky o paní Hudsonové a mihne se tu i John Watson. Také příběh nemá s originálem nic společného a jde si vlastní cestou, což je sympatické.

Zůstává otázkou, proč autorka do příběhu vůbec jméno Sherlocka Holmese tahala. Nejspíš proto, že bez slavného jména by její kniha nezaujala nakladatele ani čtenáře. Příběh obsahuje až pozoruhodnou míru nelogičností a nedotažeností. Charaktery Locka a Mori jsou ploché a prázdné. Romance mezi nimi působí instantně a nevěrohodně. A detektivní zápletka, jak už jsem psala výše, je průhledná až běda. Sice občas zadoufáte, že si s vámi autorka jen hraje a nakonec vám vytře zrak. Jenže ono ne, zápletka je přesně tak jednoduchá, jak od začátku vypadá. Lock a Mori tak ve výsledku působí jako fanfiction napsaná dospívající dívkou, které by si zasloužila být publikována na internetu a ne vydávána jako plnohodnotná kniha.

Lock a Mori přesto splní svůj účel, pokud se dostanou do rukou opravdu mladým slečnám, co si chtějí přečíst oddychovou a nenáročnou detektivku obohacenou o slušnou dávnou romantiky, trochou dramatu a pár tajemství. Ostatním doporučuji raději sáhnout po původních příbězích se Sherlockem Holmesem z pera Arthura Conana Doyla. To je sázka na jistotu.

Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes Heather W. Petty

Předtím, než se stali úhlavními nepřáteli, bylo mezi nimi něco mnohem silnějšího… V současném Londýně se potkají dva výjimeční středoškoláci: Sherlock Holmes a slečna James „Mori“ Moriarty. Dohromady je přivede vyšetřování jedné ... více