Nicolas Vanier, Bella a Sebastian

recenze

Bella a Sebastián (2014) 5 z 5 / Daysy
Bella a Sebastián

Sebastian je malý kluk, který prakticky nemá žádné kamarády. Straní se ho kvůli jeho původu. Dny tráví touláním se po horách a pomáháním v ovčíně svému nevlastnímu dědečkovi. Občas také vypomůže své nevlastní sestře Angelině, která pracuje v pekařství a s příchodem Němců se musí pořádně otáčet, aby stíhala takové dodávky, jaké požadují.

Na horách mají ale ještě jeden problém – Bestii. Je to velký pes, který všem ovčákům rdousí ovce a oni jí proto nemůžou přijít na jméno a snaží se ji dostat. A pak na ni jednou narazí sám Sebastian. A velice rychle pochopí, že ona není ta, za kterou ji všichni mají. Tak můžeme sledovat vznik nádherného přátelství mezi Sebastienem a Bellou, jak fenku pojmenuje, které nás pak provází celou knihou

První se mi knížka četla docela těžce. Ne, že by byla nezajímavá. Naopak, kniha má několik dějových linií a pořád se tam něco děje. Prostě mi to v prvních několika stránkách nějak drhlo. Ale pak mě kniha naprosto vtáhla do děje a dočetla jsem ji během jediného nedělního odpoledne. Je to úžasný příběh nejen o přátelství, ale také o dění v horách ve válečném období, kdy se lidé z hor snažili pomáhat uprchlíkům, většinou židům, a převést je do Švýcarska.

Nejraději bych tu vychrlila všechno, co se v knize děje, protože je toho opravdu hodně, ale to byste ji pak nemuseli číst, že jo. :) Jen chci říct, že jsem si Bellu a Sebastiana totálně zamilovala! Jsou to úžasné postavy a je to skvělá kniha, která určitě stojí za přečtení! Je tedy psaná podle filmu, ale to tady vůbec nevadí. Jinak teda toto je asi jedna z mála knih, u které se nerozhodnu, zda je lepší, než film. Oboje má něco do sebe a stavím to na stejnou úroveň. Pokud si budete chtít čtení dokreslit i přímo pohledem na nádhernou krajinu hor a naprosto rozkošnou Bellu i ostatní postavy, určitě nevynechejte i film. A navíc - i když kniha je jen jedna, film má i druhé pokračování, u kterého se mi příběh líbil snad ještě víc, protože hlouběji probírá Sebastianův původ.

- Kniha je napsána podle scénáře od Juliette Salesové, Fabiena Suareze a Nicolase Vaniera ke stejnojmennému filmu. A to na motivy seriálu Bella a Sebastián, který byl natočen a napsán Cécile Aubryovou.