Netradiční řešení

recenze

Konec stříbrného věku (2011) 5 z 5 / Jitulisko
Konec stříbrného věku

V knize je počínající Stříbrná bitva psaná z několika pohledů. Autor se s Lidmi nemazlí a hned na prvních stránkách ucítíte krev. Popisuje myšlenky, plány a osudy lidí, kteří nemají na výběr. Buď se zabijí sami a ušetří práci ostatním, nebo budou bojovat. Vítěz může být jen jeden.

Příběh je psán celkem surově, staří lidé jsou zde bráni jako přítěž, které se musí zbavit. Je tu přesto znát taková ta úcta, kterou mají Japonci v sobě, zároveň zůstanete koukat kdo je schopen co obětovat aby sám byl ten, co přežije. Nějaká úcta ke stáří je zde absolutně vyloučena. Přístup mladých vojáků, k důchodci jako ke zločinci, který se provinil jen tím, že zestárnul.

Boje jsou rozděleny do ohraničených zón, z nichž nesmí nikdo z „účastníků“ odejít. Takovou nejkrutější bez velkých možností je i domov důchodců…. Na vše dohlíží člen vojska a i počítá mrtvé. Je zde cítit i strach ostatních obyvatel, kteří „nesoutěží“. Hrůza z toho aby se náhodou nepřipletli do nějaké „bitky, přestřelky“ mezi účastníky Stříbrné Války.

Zároveň jsou zajímavě popsány skutečnosti o příbuzných, někdo pomůže, jiný uteče a jsou tu i tací, kteří své staré příbuzné „naservírují“ jiným hráčům.

Na jednu stranu pohled celkem živý, jelikož populace stárne a Mladí nedokáží „utáhnout“ nároky „starých „ na péči, důchody, léky. Na druhou stranu až děsivá volba s vypořádáváním tohoto problému. Paradoxní je zóna, zemědělců, kteří jsou téměř samostatní a ekonomiku nijak nezatěžují.
Boje postupně gradují, někde rychleji, jinde pomaleji. Jedni zvolí rychlý odchod, jiní „představení“ kvůli financím pro potomky.

Knihu jsem si vybrala pod štítkem „boj o život“ a ať jsem čekala cokoliv toto ne. Nějak jsem měla problém se vyznat v hrdinech, hlavně ze začátku, jelikož japonská jména až tak často nevídám. Každopádně celkově se mi kniha celkem „líbila“. Je to hrůzná představa kam až může vést myšlenka stárnutí populace a její řešení.

Obálka - Tak já vlastně nikdy obálky nekomentuju, jelikož podle nich až tak moc knihu nevolí, záleží mi hlavně na anotaci a ta většinou rozhodne. Avšak obálka této knihy je sice příhodná, ale až hrůzně odporná… Ke knize se však hodí dokonale…

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Konec stříbrného věku je sžíravá satira plná černého humoru, reagující na problém stárnoucí populace. Z rozkazu Ministerstva zdravotnictví má být učiněno následující: všichni japonští občané starší 70 let se zúčastní programu vzáj... více