Příběh z "obyčejného" života...

recenze

Manželovo tajemství (2014) 4 z 5 / Jitulisko
Manželovo tajemství

Tess, žena zklamaná a zhrzená, láska mezi jejím mužem a její sestřenicí je něco neslýchaného. Jak je to možné? Jednoduše. Jelikož Tess a Felicie bez sebe neudělají od dětství téměř ani ránu, je problém nasnadě. Její syn Lilian je pro ni vším. Odjíždí ke své matce. Je zhrzená, šokovaná, nechápe, jak si toho nemohla všimnout. Přiznání jejího muže a Felicie je pro ní neuvěřitelné.

Rachel, po smrti své dcery trpí, její trápení je o to větší, že vrah její dcery není potrestán. Veškerou svou lásku předává svému vnukovi. Avšak i toto potěšení jí má být uzmuto. Postupem času si uvědomuje, že svým způsobem zanedbala svého syna. Že je možné, že ve svém smutku opomněla na to jediné, co jí po smrti dcery zůstalo.

Cecilia a její manžel mají tři dcery. Manželství však není zcela ideální. Nechápe svého muže, jeho nálady a výkyvy. Poslední dobou ani sexuálně nežijí a ona nechápe proč. Je tu snad někdo jiný? Má Jean-Paul nějaký problém? Po objevení dopisu velice bojuje sama se sebou, zda má nalezený dopis otevřít, či ne? Byl jí snad může nevěrný? Má nějaké velké tajemství, nebo jde jen o banalitu napsanou ze sentimentu po narození první dcery? Jedinou odpovědí je otevření. Avšak najde dostatek odvahy? Chce skutečně vědět, co v něm stojí?

Celá kniha je psána velice příjemným stylem. Stránky a příběhy našich žen dávají smysl a osudy každé z nich natahují svá chapadla a postupně se proplétají v jeden celek. V jeden smysl, který je od počátku až do konce bravurně rozplétán. Ač jsem měla z knihy smíšené pocity, nedá se jí upřít reálnost. Prostost života s dobrými i špatnými stránkami. Jednoduchost i složitost, kterou většina žen zná.

Musím uznat, že ač na mě kniha působila průměrným dojmem, plynoucím z té lehkosti, kterou život přináší, tak závěr knihy na mě velice zapůsobil. Velice změnil celý pohled na věc. Otázky, které v průběhu knihy vyvstanou, jsou nakonec všechny zodpovězeny. Ať již pohledy do minulosti, které nejsou nijak časté ani rušící, tak zakončení příběhu.

Kniha přináší zajímavý pohled na život. Jak by jsme se my zachovali v situacích, které zde nastanou? Měli by jste víc odvahy? Nebo naopak by jste byli zbabělejší? Časté řešení otázek „co kdyby“, je zde velice skutečné a časté. V některých situacích citelně výrazné.

Román je psaný spíše pro ženy, avšak rozhodně není marný. Celkově tedy na mě kniha velice zapůsobila, jak z pohledu ženy, tak matky. Vřele doporučuji jako knihu vhodnou k zamyšlení nad našimi životy a nad zbytečným řešení otázek „co kdyby“ ? Protože ať uděláme cokoliv, nikdy to již neodčiníme.

Jitulisko.cz