Nebuďme pasivní!

recenze

Jeden německý život (2017) 4 z 5 / rencovav
Jeden německý život

Kniha Jeden německý život přináší velmi silné morální ponaučení pro současnou generaci, na které bychom neměli zapomínat.

Jeden německý život - tak se jmenuje kniha o Brunhilde Pomselové, která pracovala jako Goebelsova sekretářka. O svých vzpomínkách na válku, na tehdejší Německo, vyprávěla v roce 2013, její řeč do psané podoby převedl a poznámkami a doslovem opatřil Thore D. Hansen na začátku roku 2017.

Kniha je rozdělena do několika kapitol, které mapují život Brunhilde Pomselové tak, jak si na něj vzpomíná. Narodila se roku 1911 jako prvorozené dítě na jihu Berlína, později vyrůstala se čtyřmi bratry a protože byla bystrá a nadaná, rodiče jí zaplatili prodloužené vzdělání. Na konci dvacátých let, v době krize, se jí povedlo vystřídat několik zaměstnání, nakonec díky náhodě, pohotovosti, umění přizpůsobit se a schopnosti stenografovat skončila v rozhlase, odkud to do předpokoje Josepha Goebelse na ministerstvo propagandy nebylo daleko.

Pomselová vzpomíná na to, jak se nacisté dostávali postupně k moci, jak ji převzali, jak začala válka, jak probíhala a skončila. Na některé zážitky či lidi vzpomíná velmi ráda, nad jinými se pozastavuje a hodnotí je kriticky – především své chování zkritizuje a označuje místy za velmi naivní a hloupé.

Brunhilde Pomselová nám, jak nakonec v druhé části knihy rozepisuje Thore Hansen, chce sdělit především jednu důležitou věc: Nebuďme lhostejní! Nebuďme lhostejní k tomu, co se děje u nás nebo ve světě. Všímejme si chování druhých, rozlišujme dobro od zla, správné od špatného. Zvažujme, jaké mohou mít naše činy následky – a to včetně těch pasivních. Nenechávejme nic náhodě nebo těm druhým, podílejme se na rozhodování o naší vlastní budoucnosti. Nepřežívejme s hlavou skloněnou, nepřizpůsobujme se těžším podmínkám života jen proto, že jsme to kvůli své lhostejnosti nechali tak daleko zajít.

Thore Hansen píše o mnohém, o minulosti I současnosti a samozřejmě o možném scénáři budoucnosti, pokud necháme populisty ovládat masy lidí a hlásat nenávist a nepokoje. Hansen hovoří o situaci v Německu, Spojených státech amerických, Velké Británii, Polsku, Francii a dalších evropských I světových zemích a nabádá, abychom se nebáli zajímat se.

Právě nezájem totiž dostal Brunhilde Pomselovou tak vysoko, ačkoliv žádná nacistka nebyla. O politiku se nezajímala, válka pro ni byla něčím vzdáleným. Až po válce v pracovním táboře, kde pobývala pět let, pochopila důsledky všech svých drobných rozhodnutí, nepromyšlených přikývnutí a odvrácených pohledů od skutečnosti.

Kniha Jeden německý život je velmi zajímavým přínosem pro každého člověka, ať už se označuje za čtenáře nebo ne. Tato výpověď má svou vlastní podstatnou hodnotu, ani ne tak pro minulost jako pro současnost a budoucnost. Patří k velmi důležitým příběhům, z nichž bychom se měli poučit.

Knihu vřele doporučuji. Brunhilde Pomselová zemřela ve spánku na Den památky obětí holocaustu 27. ledna 2017 a zanechala po sobě tento odkaz nám všem.

Jeden německý život Jeden německý život Thore D. Hansen

„PROSTĚ JSME SE S TÍM SVEZLI,“ prohlásila ve věku 106 let sekretářka Josepha Goebbelse. OPAKUJÍ SE DĚJINY? Jeden německý život je vyprávění Brunhildy Pomselové, bývalé sekretářky říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse, ... více

rencovav
18.10.2017

Jé, to se stala chyba, samozřejmě to má být o sto let dříve. :D

Koka
14.10.2017

Narodila se roku 2011? To sotva :=)