Na co se to díváme? Na Hvězdy nad hlavou

recenze

Hvězdy nad hlavou (2017) / Suzanne
Hvězdy nad hlavou

Zamilovali jste si čtyřdílnou sérii Měsíční kroniky? Bylo vám líto, že se musíte rozloučit s hlavními hrdiny? A chtěli jste vědět, co bude dál? Tak právě pro vás je tu sbírka povídek Hvězdy nad hlavou.

V povídce Strážkyně se podíváme do dětství Scarlet, která žije na farmě se svou babičkou. Nemá ale tušení, že Michelle skrývá strašlivé tajemství, které by je mohlo stát život. Závady zase ukazují, jak se Cinder dostala do své adoptivní rodiny v Novém Pekingu. V Královnině armádě se dozvíme, jak se ze Ze´eva Keasleyho stal královnin bioinženýrsky vyvinutý voják, v němž se mísí lidské a vlčí geny. V příběhu Carswellův průvodce za štěstím se setkáme s mladým, okouzlujícím a výřečným Carswellem Thornem, který využívá lidi, aby si zajistil budoucnost podle svých představ. V Až přejde slunce svit se dozvíme, jak se měsíční skořápka Cress dostala do satelitu kroužícího kolem Země. Princezna a strážce vypráví o měsíční princezně Winter, která se rozhodla nepoužívat svou schopnost manipulovat lidskou myslí, i když to znamená, že jednou může přijít o rozum.

Povídka Malá androidka se inspirovala pohádkou O malé mořské víle a přináší úplně novou postavu – Mech 0.6 alias Star, androidku s poruchou osobnostního čipu, kvůli které se začala chovat a cítit jako člověk. Povídka Mechanička zase přináší Kaiův pohled na jeho první setkání se Cinder na tržiti v Novém Pekingu. A povídka Něco starého, něco nového, jak už název napovídá, přinese jednu svatbu. Čí, to si ale musíte přečíst sami.

„Však víš,“ odpověděla Cinder. „Thorne pilotoval, takže to byl nepřetržitý řetězec takřka smrtelných situací. Jak ti jde císařování?“
„Však víš. Tiskové konference. Setkání s vládním kabinetem. Zamilovaní fanoušci všude, kam se hnu.“
„Takže taky nepřetržitý řetězec takřka smrtelných situací?“
„Tak nějak.“ Zatímco mluvili, naklonil se k ní. Cinder se skoro dotýkala zdi. Stála mezi háčkem s těžkými pracovními kombinézami a hromadou zablácených bot na podlaze. „Myslíš, že to bylo dostatečné množství nezávazné konverzace?“
„Mně to stačilo,“ odpověděla Cinder. Pak mu vjela prsty do vlasů a přitáhla si ho k sobě.

Hvězdy nad hlavou jsou povinnou četbou pro každého fanouška Měsíčních kronik. Marissa Meyer předvedla, že i v krátkém slovenském útvaru dokáže přinést promyšlený, výborně napsaný a citlivý příběh s životnými charaktery.

Prvních šest povídek krásně doplňuje minulost a osobnosti našich hrdinů. Soucítila jsem se Cinder, litovala Cress a u Carswella jsem si nebyla jistá, jestli ho chci obejmout nebo mu vrazit facku (stejný pocit ve mně ostatně vyvolával i v Cress). Povídka Malá androidka působí z celé sbírky nejoriginálněji a nejpůsobivěji, ale konec mi přišel nedořešený a přiznám se, že jsem nepochopila, jak by něco takového mohlo fungovat. Budu si ji muset přečíst ještě jednou, protože mi nejspíš něco zásadního uniklo. Mechanička ukazuje můj oblíbený moment z celé série, i když z pohledu Cinder mi přece jen přišlo její setkání s princem Kaiem o něco kouzelnější.

Mojí nejoblíbenější povídkou se rozhodně stalo Něco starého, něco nového, což dokazuje i to, že jsem ji zatím stihla přečíst čtyřikrát. Ano, čtyřikrát. Povídka funguje jako bonusový epilog k celé sérii, protože se odehrává dva roky po konci Winter. A je přesně tak romantická, roztomilá a vtipná, aniž by působila kýčovitě či lacině, jak od Marissy Meyer očekávám. Vykouzlila mi blažený úsměv na tváři, zahřála na duši a já si přála, aby Marissa Meyer nepřestala rozšiřovat univerzum Měsíčních kronik a znovu a znovu mi dovolila setkávat se s mými oblíbenými hrdiny.

A právě tahle povídka mě usvědčila v názoru, že potřebuju víc Iko. O hodně víc! Takže nezbývá než doufat, že i u nás vyjde první z díl ze série grafických románů Wires and Nerve, kde právě Iko hraje hlavní roli. Protože Marissa Meyer už u Cinder dokázala, že jí ty holky, které nejsou z masa a kostí, zatraceně dobře jdou.