Moci tak vrátit čas

recenze

Dallas 63 (2012) 5 z 5 / katy238
Dallas 63

Dallas 63 jsem měla ve čtenářském hledáčku už dlouho. Když jsem se vytoužené knihy dočkala, neváhala jsem zase tak dlouho. Popravdě řečeno, o obsahu knihy jsem věděla kulové. Na obálce byl Kennedy a to mi stačilo. King je můj oblíbený spisovatel a Kennedy oblíbená postava z dějin.

Tak kde je problém?

Vlastně nikde, popravdě všude.

Že si v knize King pohrál s alternativní historií jsem tušila z přebalu, ale jaké k tomu zvolil cesty, to mě překvapilo. A dost.

Ale vraťme se na počátek. Nebo na konec...?

Středoškolský učitel Jake Epping nezažívá ve svém životě mnoho vzrušení. O ta největší se mu stará manželka alkoholička, a i tu už to přestalo bavit.

Jake vyučuje angličtinu na střední škole, sem tam si pohraje s myšlenkou napsat vlastní román a pomáhá lidem středního a vyššího věku získat maturitní diplom. Večer se pak vrací do prázdného domku, kde na něj čekají knihy, křeslo a už vlastně nic. A nikdo.

Také rád chodí do Alovy hamburgrárny na proslulý macatý burger. Co na tom, že ho prý Al Templeton mixuje ze psů a koček. Hlavně, že stojí pár dolarů.

Tato nevyrovnaná rovnice je však jen prvním krůčkem k záhadě, jakou právě Al Jakeovi odhalí.

Ve svém pomlouvaném podniku skrývá Al vchod do jiné časové dimenze a protože rakovina už Alovi odstřihla většinu metru jeho života, předá umírající muž své tajemství a životní vizi právě nic nechápajícímu učiteli angličtiny.

Nechce po něm nic menšího, než výlet do historie a malou úpravu dějin. Al si za pultem svého podniku spočítal, že by svět byl fajn, kdyby Kennedy v roce 1963 neumřel, ale protože minulost je tvrdošíjná a vykouřit 40 cigaret denně se nevyplácí, potřebuje předat štafetu povinnosti někomu důvěryhodnému.

Tak přijde Jake k novému životnímu poslání.

Po několika neklidných dnech, či spíše hodinách, se rozhodne horký kolík převzít a po projití vchodem do minulosti započít pouť natolik fantastickou, že sám má problém uvěřit všemu, co se kolem něj děje.

Jenže minulost je tvrdošíjná, a nenechá se jen tak změnit...

Stephen King je proslulý svou oddaností každému tématu, které se rozhodne zpracovat a dějiny kolem atentátu JFK a končící 50. léta a započínající 60.léta vykreslil čtenáři s perfekcionismem sobě vlastním. I jako spratek 90.let jsem neměla problém představit si všechny situace a prožít je v příběhu, jako bych na zaprášených ulicích stála spolu se stále nevěřícím Jakem.

Příběh se místy zdá zdlouhavý, King více než 700 stran zaplnil vyčerpávajícím materiálem, který se nedá zhltnout za několik večerů, ale je třeba jím projít pomalu a s rozvahou.

Chápu čtenáře, kteří případně knihu nedočetli, pokud by se nejednalo o mého milovaného spisovatele a oblíbené téma, zřejmě bych na dlouhý příběh nahlížela jinak, takto jsem si více sedm stovek stránek užila a nelituji.

Snad se vrátím i k nedočtenému TO, ke kterému se King nenápadně vrací.

Dallas 63 je fantastická kniha a pokud rádi přemýšlíte, máte rádi příběhy s cestováním časem a jen takové to přemýšlení co by kdyby, je to kniha právě pro vás.

Protože ono mohlo být skutečně všechno jinak.

Úplně všechno...