Malý princ a moderní vnímání světa

recenze

Malý princ v nás (2008) / PokiCz
Malý princ v nás

Co vlastně znamenal hroznýš, který snědl slona? Je smrt špatná? Jak moc důležitý je čas? A další otázky, na které marně hledáme odpověď a přitom je obsahuje jedna dětská kniha. Malý princ. Všechno existenční vědění na jednom místě. Nenechte se odradit maturitní četbou a vrhněte se do hledání sebe sama. Nádherná příležitost vrátit se do dětství, ke svému Malému princi, právě v této knize.

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si, že je to čistě pro zábavu, že na ni nebudu psát recenzi. Vypadala jako docela malá tenoučká knížečka, vlastně jsem od ní ani nic nečekala. Tak moc jsem se mýlila. Autor, Mathias Jung, je očividně znalý člověk, přečetl toho za svůj život zřejmě mnoho a na mnoho také odkazuje. Není to pouze rozbor Malého prince, ale trefná přirovnání, vysvětlivky a odkazy na jiná díla našeho milého Exupéryho. Citace z děl a článků, které jsou velmi podobné jednotlivým myšlenkám z Malého prince.

Nechybí samozřejmě ani citace přímo z Malého prince, celá kniha je tím krásně oživena. Dokonce sám Jung vkládá do textů i vlastní zkušenosti, sám totiž pracuje s dospělými - je terapeut. Během čtení jsem se cítila, jako kdybych znovu četla Malého prince, akorát s připsanými vysvětlivkami. Věřte mi nebo ne, Malého prince jsem četla několikrát a dokonce jsem si dovolila tvrdit, že mu opravdu rozumím, opět jsem se zmýlila. Spousta mi toho unikla, dokonce jsem se dočetla i o jednom příběhu, který v mém vydání není.

Autorův styl není navíc nijak povýšený, takže to nevypadá, jak kdyby mluvil jenom o tom, že on všemu rozumí nejlépe. Dokonce i přiznává, že některé věci jsou pro něj záhadou. Jak v sobě objevit ono dítě, o kterém Exupéry mluví? Každý si k tomu musí dojít sám, sám si zvolit cestu. Věc, s kterou vám nikdy nikdo neporadí, bohužel.

Nechci nikomu vnucovat knihy, ale podle mě by si tuto malou knížečku měl přečíst každý maturant a fanoušek Malého prince. Podívat se na úžasné dílo cizíma očima, navíc s podloženými texty přímo pod nos. Dovolila bych si dokonce říci, že maturanti vůbec nepotřebují číst Malého prince a k odmaturování jim stačí tato knížečka, sice přijdou o tu krásu a kouzlo, ale možná to někomu pomůže.

Poki z archivni.blog.cz