Legenda o Jacku Rozparovači ožívá opět v novém tisíciletí

recenze

Už mě vidíš? (2013) / Boboking
Už mě vidíš?

Britská autorka Sharon J. Bolton začala svoji literární kariéru v roce 2008 vydáním knihy „Sacrifice“. Od té doby vydává každý rok nový titul, z nichž většina získala množství nominací a literárních cen. Našemu čtenáři se tato oblíbená autorka poprvé představuje románem „Už mě vidíš?“ (orig. Now You See Me, 2011), kterým otevřela volný cyklus příběhů s vyšetřovatelkou Lacey Flintovou.

Stejně jako je např. Sherlock Holmes legendou na straně práva, existují i obdobné legendární postavy na odvrácené straně zákona. Tou asi nejznámější je postava Jacka Rozparovače. Přestože je na rozdíl od slovutného detektiva Jack Rozparovač reálnou postavou, můžeme stejně říci, že spadá taky spíše do kategorie legend. Zanechal sice po sobě v Londýně několik doslova rozpáraných těl „padlých“ žen, přesto není jasné, kolik jich přesně bylo, a ani po více jak sto letech nikdo neví, kdo byl skutečně tímto psychopatem. A na této legendě zde staví svůj příběh S. J. Boltonová.

Lacey Flintová je mladá začínající londýnská policistka, která objeví jednoho letního dne u svého vozu bestiálně zavražděnou ženu. Tento krvavý zločin je pro policii zprvu velkou záhadou. Ovšem jen do doby, než se do novin dostane dopis začínající slovy: „Vážená šéfová, tak se mi doneslo, že Drzej Jack je zpátky.“ A díky zálibě Flintové pro historii kriminality, je brzy policii jasné, že někdo se rozhodl kopírovat zločiny Jacka Rozparovače z konce 19. Století, s jistými odlišnostmi. Například oběťmi nejsou prostitutky, ale dobře situované ženy. Flintová, která má za sebou docela divokou minulost, se stává jistým prostředníkem mezi vrahem a policií, přestože sama neví proč? Ovšem obětí přibývá, přesně dle scénáře z historie.

S. J. Boltonová čtenáře nijak nešetří a líčením brutality vražd jde do dech beroucích detailů. Obzvláště při jejím popisu vražd v reálném čase vyniká její dokonalá schopnost zobrazovat zvrácenou bezcitnost vraha. Díky tomu jako čtenář prožíváte celou hrůznou atmosféru zcela bezprostředně. A pak je to autorčino dokonalé načasování pro dějové zvraty. Případ, který se dostal do naprosto slepé uličky, pak jednou jedinou větou na konci kapitoly v prostředku knihy zcela otřese čtenářovou myslí, a celý příběh dostává zcela jiný nádech, který se stává ještě šílenější než samotná legenda o Jacku Rozparovači. O závěru už ani nemluvě.

„Už mě vidíš“ je chladnokrevně napsaný moderní thriller, který je založený především na tvrdohlavosti a jisté profesní bezohlednosti hlavní hrdinky. Pozorný čtenář asi vycítí jistý ženský prvek (ona jiskra přeskakující mezi Lacey a jistým kolegou-rivalem nesou jasný ženský rukopis), přesto spád, chladnokrevnost a originalita závěrečného rozuzlení dělají z knihy úžasný thriller.

V překladu Hany Čapkové vydalo nakl. Domino, 2013.