Knižní recenze od R

recenze

Deník (2006) / Reniee
Deník

Annelies Marie Franková, židovka, si od 12. června 1942 do 1. srpna 1944 vedla deník, který zveřejnil (r.1947) Annin otec Otto Frank po její smrti. Anne zemřela roku 1945 ve věku 15 let v koncentračním táboru v Bergen-Belsenu, kde vypukla tyfová epidemie.
V roce 1933, když Anne byli 4 roky, uprchli její rodiče s ní a s její starší sestrou Margot z Německa do Amsterodamu před pronásledováním židovských obyvatel. Ale i v Holandsku pak začali být židé pronásledováni, a tak se od července 1942 Annina rodina + další 4 židé ukrývali v zadní části domu, který byl součástí otcovi firmy.
Zde se ukrývali až do 4.srpna 1944, kdy byli objeveni, zatčeni a deportovány do koncentračních táborů v Polsku a v Německu. Jediný, kdo přežil, byl Annin otec Otto Frank.
Anne své zápisky v deníku píše jako dopisy imaginární kamarádce Kitty. Z deníku se dozvídáme spoustu informací o skrývání, o spolu skrývaných osobách, a především o samotné autorce...o jejích pocitech, náladách, starostech, ale i radostech...o jejích plánech do budoucna, o její první lásce a jejích vztazích jak k rodičům, tak i k ostatním spolubydlícím v zadním domě.
Anniny zápisky jsou na její věk 13-15 let, dost vyspělé a rozumné. Anne je mladá, veselá dívka, plná života a se spoustou plánů do budoucna. Chtěla se stát spisovatelkou, takže vydáním jejího deníku, se jí tento sen "jakoby" splnil, škoda jen, že se toho nedočkala ☹ Anne zemřela cirka měsíc předtím, než byl její tábor osvobozen anglickými jednotkami.
Z počátku se mi do čtení této knížky nechtělo, myslela jsem, že to bude nudné a nezáživné, ale opak je pravdou. Jsem ráda, že jsem si deník přečetla a měl by si jej povinně přečíst každý. Neměli bychom zavírat oči předtím co se dělo, a hlavně bychom se měli snažit o to, aby se to už nikdy neopakovalo.

Deník Deník Anne Frank

Proslulá kniha (přeložená z holandského originálu s přihlédnutím k německému překladu) obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. ... více