Když Vám život dá druhou packu

recenze

Kocour Bob (2013) 5 z 5 / katy238
Kocour Bob

Příběh Jamese Bowena je jedním příběhem z mnoha. Spadnout do drogové závislosti je snažší, než se na první pohled zdá. Dostat se z ní je těžké. Zvláště, když na to James zůstane sám. Všichni nad ním už zlomili hůl. Jeho rodina, okolí. I on sám. Proč se snažit, stejně už je ve škatulce feťáka a nicky. Nač to měnit, je to jednodušší.

Heroin sice už brát přestal, ale dokonat slib daný sám sobě je těžší, než se zdá. Je v metadonové pasti a nemá vůli postoupit dál.

Pak zasáhne ruka osudu. Tedy spíše packa.

Při návratu do chráněného bydlení nalezne na chodbě před svým bytem zanedbaného kocoura. Vychrtlé a opelichané zvíře. Po několika dnech, kdy se o kocoura nikdo nehlásí, jej vezme k sobě. Vyléčí kocoura a chystá se jej pustit opět na ulici. Tvoreček se však nedá a houževnatě Jamese pronásleduje na jeho poutích po ulicích za výdělkem. James rezignuje a nechá zvíře, aby naložilo se svým časem dle svého.

K jeho překvapení kocour nejvíce stojí právě o Jamese.

Po několika letech je to první tvor, který vyhledává jeho přítomnost ne kvůli výčitkám a vážným pohledům, ale kvůli jednouchému faktu, že chce být s ním.

Začne tak jejich společná pouť po londýnských ulicích. James zvířátko pojmenuje Bob a stanou se z nich věrní přátelé. Bob navíc přitahuje pozornost okolí a pomáhá tak Jamesovi ke snažšímu výdělku na společné živobytí.
Což není zdaleka všechno. James si začíná uvědomat, že má na víc. Přemýšlí o svém životě a své nové zodpovědnosti a závazkům vůči Bobovi. Není to už jenom toulavý kocour. Je to jeho přítel. Jeho nový důvod k životu.

Po mnoha peripetiích na ulici začne James pomalu měnit svůj život. Postoupí o významný krok dále k trvalému zbavení se drogové závislosti, najde si legální způsob obživy a usmíří se s rodinou. Při všech jeho krocích stojí Bob pevně vedle něj, bez výčitek, bez zbytečných otázek. Prostě jenom je.

A to je to, co James potřebuje nejvíce. Důvod k životu.

Při vyprávění bývalého narkomana Jamese o životě na ulicích Londýna, o nástrahách, které tam čekají a o příhodách s rezavým zvířátkem se neubráníte úsměvu ani slzám.

Nesetkají se jen s pochopením. Lidská povaha se nezapře a mnoho lidí je ochotných kvůli vlastnímu egu a hlouposti zničit křehký vztah pouličního prodejce a jeho houževnatého zvířátka jen proto, že díky jejich upřímné existenci stoupají stále výše a dobro kolem nich je téměř hmatatelné. Ne každý to snese a zdaleka se nejedná pouze o konkurenční pouliční prodejce. Uhlazení lidé s pravidelným přjmem jsou mnohem horší než ošuntělí alkoholici. Není na nich na první pohled poznat touha ublížit.

Knihu jsem přečetla jedním dechem a oba protagonisty příběhu si zamilovala. James nikoho nesoudí, jen předkládá svůj příběh takový, jaký je. Upřímná láska k nechtěnému zvířátku je cítit na každé stránce knihy a po jejím přečtení jsem se nemohla ubránit úsměvu.

James k přežití potřeboval peníze, ale ke štěstí mu přispěl rezatý kocourek se zelenýma očima a dal mu to jediné, co u sebe měl. Svou důvěru a lásku.

Doporučuji sledovat na internetu jejich videa a fotografie, nádherně slouží k dokreslení celého příběhu a životě na ulici.

Navíc Bob je skutečně nádherný.

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Optimisticky laděná kniha přibližuje přátelství mezi mladíkem a kocourem. Autor má za sebou zkušenosti z drogové závislosti, které se po letech dokázal zbavit. Jednoho dne na chodbě domu, v němž bydlí, najde kocoura, a když se o n... více