Když si spisovatel napíše vlastní smrt...

recenze

Hedvábník (2015) 5 z 5 / Thanyss
Hedvábník

S neortodoxním soukromým detektivem, který nedisponuje plným počtem končetin ani plným kontem, Cormoranem Strikem jsme se rozloučili po úspěšném rozluštění případu zdánlivé sebevraždy Luly Landryové. A protože detektivka z pera Harryho literární matky zaznamenala značné úspěchy, byla jen otázka času, kdy se dočkáme pokračování.

Znovu se jedná o klasicky stavěnou detektivku, kdy jste s vyšetřovatelem od začátku do konce, spolu s ním doslova ráno snídáte a večer uléháte do postele. Našeho Cormorana sice stále trápí pahýl jeho nohy, přičemž opět vehementně odmítá jakoukoli pomoc berlí i svého okolí, ovšem jeho finanční situace se značně zlepšila a jeho klientela se vyznačuje jistou úrovní zazobanosti. Jenže co naplat, neustálé sledování potencionálních nevěrníků a licoměrných manželů není pro našeho téměř dvoumetrového bývalého vojáka a jeho krásnou asistentku Robin zrovna dvakrát naplňující práce.

Není se tak čemu divit, že skočí po nevšedně vyhlížejícím případu zmizelého spisovatele Owena Quinea, jehož ovšem zná jen poměrně malá čtenářská obec. Navíc už několikrát v minulosti zmizel. Ovšem nikdy na tak dlouhou dobu a jeho manželce už pomalu dochází peníze a opravdu by ocenila, kdyby se její nezdárný druh vrátil domů k ní a ke své mentálně postižené dceři.

Bohužel, co čert nechtěl, náš zneuznaný, nedoceněný, nevěrný a nevděčný spisovatel je po nějaké době nalezen Cormoranem ve stavu, který se na první pohled neslučuje se životem. Předně mu chybí část orgánů…

Bombyx mori neboli bourec morušový alias hedvábník je název bizarního románu, který zavražděný muž sepsal těsně před svou smrtí a v němž nedůstojně a poměrně iracionálně napadá obrovské množství známých i méně známých osob ze svého nejbližšího okolí. Rukopis, který se neměl nikdy dostat do tisku a který k tomu všemu obsahuje i autorův brutální skon, se ovšem – jak už to tak bývá – dostal už do pěkné řádky rukou a přečetla jej velká spousta očí, přičemž naštval, znechutil, zahanbil, zklamal a urazil slušnou řádku lidí. A tím rozšířil okruh podezřelých na úctyhodný zástup.

J. K. Rowling alias Robert Galbraith se na Volání kukačky pěkně zastřílela a v Hedvábníkovi už míří o poznání výš a značně přitvrdila. Nebojí se přitom vystavět značně komplikovanou až šílenou zápletku, v níž ovšem nikde neztrácí nit ani logiku. Postavy vyspěly; především Robin, z níž jsem byla v předchozím díle poněkud rozpačitá, působí mnohem sebevědoměji a uvěřitelněji. Cormoran ve vás dokáže vyvolat rozporuplné pocity, kdy na jednu stranu budete oceňovat jeho detektivní práci a úsudek, na straně druhé budete místy pochybovat o jeho chování jakožto chlapa.

V Kukačce jsme měli možnost nahlédnout do světa modelingu, Hedvábník před námi rozprostírá vlákna světa literárního. Spisovatelská rivalita jde ruku v ruce s vypočítavostí agentů, nakladatelství se přetahují o slibné autory a správně vedený marketing může některé knihy vynést do čtenářského nebe, zatímco jiná díla upadají v zapomnění.

Co sledoval zavražděný Owen svým obscénním dílem Bombyx mori? Cítil se opravdu tak zatrpkle, a jakožto nedoceněný autor se rozhodl natřít to všem, kdo mu brání v zaslouženém úspěchu? A komu šlápl na kuří oko tak moc, že měl žaludek poslat ho na onen svět odlehčeného o metry jeho střev, přičemž vraždu s brutální přesností naaranžoval jako závěrečnou scénu z posledního autorova počinu?

Takže se směle můžete pustit do vlastního pátrání, protože podezřelých tu máte skutečně nepřeberné množství od Owenovy manželky Leonory, přes jeho milenku Kath, agentku Liz, bývalého přítele a literárního soupeře Michaela Fancourta, opileckého redaktora Jerryho a v neposlední řadě zakřiknutého majitele nakladatelství Daniela Charda. Ti všichni měli důvod minimálně Owena nakopat do kulí.

Bez mučení přiznávám, že já vraha nedopadla. Třeba budete důvtipnější.

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přiv... více