Když přátelství přejde v lásku...

recenze

Umění předstírat (2015) / Snow Fairy
Umění předstírat

Když máte nejlepšího kamaráda, který je pro vás jako bratr, je jednoduché se mu s čímkoli svěřit a je jednoduché si zachovat odstup, aby se nic zásadního nepokazilo. Je to k nezaplacení mít takového člověka. Ale jak dlouho může trvat než se přátelství změní v něco víc?

Alyssa a Brandon si opravdu rozumí jako sourozenci. Svěřují si tajemství, ptají se jeden druhého na rady a nic jim nepřijde podivné. Alyssa je sportovkyně, kámoška do nepohody a taky, podle "klučičích pravidel" na Faifierldské akademii, je to holka pro vztah. S čímž se Alyssa rozhodne zásadně zatočit. S pomocí jejích kamarádek a operace "Sexappeal" usiluje nejen o to, aby se dostala do druhé kategorie, holek pro nezávazné randění, ale také, aby dosáhla svého nejvyššího cíle: Justina Cartera.

Jenomže ani Alyssa nemůže všechno změnit lusknutím prstu přes noc, a tak se pro podpoření své operace rozhodne předstírat. Předstírat, že ona a Brandon už nejsou jenom kamarádi, ale vášnivě zamilovaný pár. Tady se ale začíná všechno hroutit...

Umění předstírat je hezkou směsicí psaní Rachel Harris a její schopnosti psát medově sladké romance.

Po romantické série ze šestnáctého se Umění předstírat přesunuje do současnosti, do společnosti mladých lidí, kteří se rádi baví a užívající si života plnými doušky. Alyssa ale není úplně party girl, za jakou by se chtěla vydávat. Je chytrá, rozumná, sportuje, má nejlepší kamarádky, které ji doplňují a kamaráda, kterému bezmezně důvěřuje.

Umění předstírat je ale o tom, jak se z nevinného přátelství mezi holkou a klukem může jednoduše stát něco víc. Nicméně, aby to Rachel nenechala úplně obyčejné, zařadila do hry taky předstírání a nalhávání něco sama sobě. Alyssu i Brandona postavila do situace, kdy si musí vybrat mezi dvěma možnosti: buď si vyberou své přátelství a vše zůstane tak ideální, jak to bylo dokud nezakročila Alyssa se svou zkrášlovací operací nebo si vyberou lásku, která může zničit celé jejich přátelství a přinést něco jiného.

Na jednu stranu se mi Umění předstírat líbilo. Harris píše svižně a pokaždé, když se do její knihy pustím, mám pocit, že čtu a čtu a v podstatě ani nedělám přestávky. Nicméně se mi na této knize něco nelíbilo. Zdá se mi až příliš naivní a sentimentální. I když se prvoplánově jedná o mladé lidí, mladou společnost, přijde mi, že se všechny postavy chovají jako byste je praštili klackem po hlavě. Alyssa mě osobně lezla občas i na nervy. Chce zároveň být někým jiným, ale zároveň chce věci, aby byly tak, jak jsou. Romantiku v knihách zbožňuji, užívám si ji, tak tady mi občas přišlo, že autorka až příliš tlačí na pilu.

I přesto si ale myslím, že jako oddechovka je Umění předstírat ideální. Je to čtení nenáročné a řekla bych, že zařazení do realistic fiction taky sedí, protože podstata celé knihy je, že i z přátelství může být nakonec láska. Což by se dalo považovat i za scénář ze života. I když se tomu oba lidé zpočátku brání a bojí se, že přijdou o roky přátelství a o přátelství jako takové, nakonec je to stejně přesně tak, jak čekáte. Umění předstírat tudíž není žádná velká studnice tajemství, všichni od začátku víme, jak to skončí. Já jsem si například hodně užila konec. Přesně tu chvíli, kdy Alyssa i Brandon přestanou předstírat, že nechtějí, aby mezi nimi bylo něco víc. Ten okamžik je pro mě povznášející a příjemný a při čtení těch několika posledních kapitol jsem si uvědomila, že to byl ten moment, na který jsem čekala.

Čtení Umění předstírat rozhodně nikoho nijak neurazí. Oddechovka nejen do letních dnů. Přátelství, povinnosti a hlavně láska, která vždy udělá z knihy čtení schopné zahřát u srdce.

Umění předstírat Umění předstírat Rachel Harris

Podle kluků na fairfieldské akademii existují dva druhy holek – ty na trvalý vztah a ty na nezávazné randění a užívání si. Sedmnáctiletá Alyssa je rozhodně ten první typ – a upřímně touží to změnit. A tak zahájí svou radikální pro... více