Kdo a kde je Zmizelá?!

recenze

Zmizelá (2013) 4 z 5 / michaela1992
Zmizelá

Dechberoucí, strhující, napínavý, možná i nezapomenutelný. Tak tyto přívlastky bych klidně označila za platící ekvivalenty k psychothrilleru Zmizelá od Gillian Flynn.

Nick a Amy, stoický manžel a prostě dokonalá žena, kterou chce při svém boku každý muž na planetě Zemi, protože je to přeci "Úžasná Amy"... Nebo je to snad jinak?
Umíte si představit, že máte slavit páté výročí svatby, ale oslavu vám překazí zmizení manželky? Docela děsivé jako představa sama o sobě, tak jak to může být ještě děsivější..

Žijete už pár let ve svazku, který má možná nějaké trhliny, ale jsou to jen malichernosti všedních dnů, nebo už jde o něco víc? Znáte svého partnera tak dobře, jak si myslíte? Víte koho jste si vlastně vzali? A byl by schopný vám, své nejdražší polovičce, ublížit?
Určitě by se k nastínění děje dalo vymyslet dalších mnoho otázek.

Kniha je rozdělena do tří částí, my do děje vstupujeme prostřednictvím Nickovi zpovědi z toho dne, kdy byla Amy prohlášena za nezvěstnou. Jejich až příliš všímavý soused zavolal Nickovi do Baru (podnik, který Nick vlastnil s jeho sestrou Go), že v jeho domě je cosi v nepořádku. Kromě všudypřítomných náznaků, že v domě došlo k potyčce, tam nebyla ani Nickova manželka.
V první části se můžeme podívat i na Amyin pohled prostřednictvím deníkových zápisků z minulosti. Dozvídáme se, že tohle na první pohled kouzelné a téměř dokonalé manželství, má v sobě ukryto několik puklin.
V Nickově životě nastává zvrat, po zkontaktování Amyiných slavných rodičů (proslavili se vydáváním knížek pro mládež s titulem "Úžasná Amy", jak příznačné), začnou do pátrání zapojovat kromě místní policie i širokou veřejnost. Nick se tak dostává do hledáčku mnoha reportérů, novinářů, paparazzi a téměř nikde nemá chvíli klid. Pod tím vším nátlakem začne panikařit, chová se podezřele a vedou proti němu dokonce i stopy vyšetřování, dále i výpovědi svědků. Amyini rodiče už k němu také ztrácí svou důvěru.
Amy, jako každým rokem, připravila pro Nicka honbu za pokladem, tedy hledání dárku k výročí. Všude po městě umístila vzkazy, které měly Nicka navést postupně až k samotnému dárku. Nicka zavedla jedna z nápověd do kabinetu na místní univerzitě, kde učil na poloviční úvazek. V kabinetě našli policisté dámské kalhotky, které ale ovšem nebyly v Amyině velikosti.. Ale,ale..
Při vyšetřování najednou vypadává stále více a více kostlivců ze skříně. Jediný, kdo při Nickovi zůstal stát byla jeho sestra, ale zůstane to tak i nadále?
v téhle části si řekneme: "No tak to je přece úplně jasné!". NE, NENÍ!

Ve druhé části nastane takový zvrat a my si říkáme, co se tedy děje, jak tomu mám rozumět. Nick, kterého jsme v první části nenáviděli se pro nás najednou stane o něco málo lidštější postavou. Amy, ke které jsme z deníkových zápisků, získali kladný postoj zůstane i nadále tou úžasnou Amy?

Ale třetí část je prostě jednou velké woow, čteme, koušeme si nehty, zapomínáme na pravidelné dýchání. A nakonec nám tenhle námět už asi nikdy nevymizí z paměti.

Ono je strašně těžké o téhle knížce psát, protože si ji prostě musíte přečíst a ideálně dvakrát, až pak oceníte tu mistrovskou propracovanost.

Že je rozjezd takový nemastný neslaný mě trápilo v momentě ihned po dočtení, ale s odstupem času tomu plně rozumím, není to další z jednorázovek, které mají mít spád od začátku do konce a pak se vlastně to konečné naplnění ani nedostaví. Tohle je prostě geniálně manipulativní dílo. Mně osobně vyhovuje text psaný pohledy hlavních aktérů, takže i v tomto ohledu jsem byla spokojená. Pohyb na časové ose nebyl taky nijak zvlášť náročný či snad chaotický.
Psychologie postav, och Bože na nebi, dokonalé vykreslení. Ale abych jen nechválila, je mi jasné, že je to náročné dílo, ale i tak se tady najde více (co do logického myšlení) závažnějších nedostatků. (Otisky prstů, těhotenství pouze z vyšetření moči, nejlepší advokát v zemi, který nechce dotáhnout svůj případ do úplného konce?) Pak jsou ještě další fakta, která ale nemůžu v rámci spoilerů prozradit.

Co ale můžu prozradit je, že pokud se vám líbila tato kniha, můžu za mě doporučit Manžele odvedle (od kanadské autorky Shari Lapena). Není to sice taková kvalita jako Zmizelá, ale určitě je to dobrý titul pro komparatistiku. A pokud vyhledáváte žánrově podobné tituly, tak tenhle titul tam má oprávněné místo.

Ještě co se filmového zpracování týče. Mně se film tedy hodně líbil, na rozdíl od Dívky ve vlaku (P. Hawkins), jsem u Zmizelé viděla daleko více autentických prvků. Je pravda, že odchylek od knížky jsem pár našla, ale nic co by nějak převratně změnilo děj. Takže i za filmové zpracování palec nahoru!

Tu jednu hvězdu z hodnocení jsem sebrala vlastně jen z důvodu, že se nedá sebrat jen půlka a těch pět hvězdiček jsem prostě pocitově necítila, možná jsem ovlivněna masou a je to kvůli závěru knihy, ale prostě tam to cítění na úplnou senzaci nebylo, možná je to i tím, že jsem si nemohla vlastně odnést žádnou naději, nevím. Ale i tak 4,5 z 5 hvězd a za mě kvalita, kterou by měl každý ocenit.