Rakovina po nizozemsku

recenze

Dívka s devíti parukami (2014) 3 z 5 / michaela1992
Dívka s devíti parukami

Dojemný příběh? To zřejmě ano, zvláště díky autobiografickým prvkům. Ale nějaké hluboké vykreslení života s rakovinou?..
Příběh napsal sám život, což určitě zanechá na knížce stopu. Ale knih na téma nevyléčitelných nemocí jsou spousty, tak proč sáhnout zrovna po tomto titulu? Já osobně si ho vybrala díky tomu, že mám ráda Nizozemsko a chtěla jsem si přečíst něco od autora z této země. Navíc mě zaujal název knížky, vždyť každý z nás skrývá určitě více osobností a nechat je vyniknout prostřednictvím paruk je neotřelý nápad.
Autobiografický příběh líčí mladá studentka vysoké školy, její život zasáhne těžká rána v podobě nalezení nádoru mezi plícemi a játry. Sophiin život nabírá v jejích jednadvaceti letech úplně jiné obrátky. Místo cestování po světě, vysedávání po barech s přáteli a večerních románků se Sophie uchyluje do jiného světa, do světa bílých plášťů, světa kde je samota ústředním tématem, ačkoli to vlastně vůbec nemusí být pravda, i v nemocnici a právě i díky nemoci si člověk může najít víc než pár přátel, komunita lidí s onkologickými nemocemi je velká a nikdo se nemusí cítit sám. Mladá Sophie neztrácí svůj vnitřní optimismus, nepřestává žít a "nehází flintu do žita". Žije dál normálním životem mladé dívky, jak jen ji to nemoc umožňuje, nevzdává se práva chodit na večírky, flirtovat s muži a nevzdává se ani svých dívčích předností, tedy předně svého vzhledu.

Pořád používám tytéž triky: doteky kolen pod stolem, ostýchávé úsměvy, jediný rozdíl je v tom, že teď už vím, že s tím člověkem neodejdu domů. Ne dneska v noci a zítra v noci taky. Prostě to není ono.

Jak chápeme z názvu, Sophie postupně získá devět paruk, každá je jiná, každá má své jméno a každá odkrývá část Sophiiny osobnosti. Díky nim se dostává do styku s rozdílnými muži, navazuje kontakty s rozdílnými lidmi a dokáže být sebejistou ženou i přes svou nemoc. Nakonec i díky nápadu s parukami se stává slavnou.

Paruka je o tolik víc než jen shluk vlasů. Každá z nich mi prokazuje nějakou službu. Nejde jen o to,
jak vypadám: Ovlivňují i to, jak se vnímám. Když jinak vypadám, tak se jinak chovám a přitahuju jiné reakce okolí. Podle toho jestli jsem Stella, Sue, Daisy nebo Blondie.

Pokud jde o téma knížky, námět se mi moc líbil, přeci jen si myslím, že u nás je téma rakoviny pořád jakýmsi tabu, což v Nizozemsku určitě neplatí, povahy Nizozemců se od těch našich v mnoha věcech liší, proto se možná bude leckterému čtenáři zdát, že autorka chodí okolo tématu smrti až moc hlasitě a vůbec ne po špičkách, jak je u nás zvykem. Ale to je pouze hodnotový rozdíl dvou národních kultur. Co se týče nápadu s parukami, tak z toho jsem nadšená, a to zcela vážně. Díky nim vynikl i jakýsi psychologický podtón titulu. Do kladů přidám určitě i jakési poznatky o dalších dílech autorů píšících o obdobných tématech.
Z čeho naopak nejsem vůbec nadšená je zpracování, nevím jestli to je jen chybou českého překladu, ale čekala jsem hlubší rozpracování jednotlivých kapitol. To co je nazýváno knihou, bych v tomto případě nazvala souborem fragmentů. Vždy, když děj začínal nabývat jakési úrovně, autorka dějovou linii utla a přesunula o pár set metrů jinam. Možné je i to, že autorka psala primárně do časopisů. Pokud čekáte slzy a emoční vypětí.. nečekejte.. ale to je možná zase věc nizozemské povahy. Dalším minusem pro mě byl až příliš povrchní přístup, čekala jsem jednoduše větší hloubku, nějaké oduševnělé scény, ale za mě je titul jen povrchní vykreslení. Občas mi vadily i pasáže, které vypadaly, že jsou buďto zkopírovanou lékařskou zprávou nebo výčtem lékařských hesel z wikipedie. (což může ale být opět nedostatek překladu).

Kolem a kolem hodnotím jako lepší průměr, dobré téma, zajímavý ústřední motiv paruk a vynikání osobností, plus dávám i za autorčin záměr ukázat světu, že i lidé s rakovinou mají právo na normální život. Ale text je bohužel pro mě na slabé úrovni.
Jak jsem si přečetla v jiné recenzi "Je kombinace mladá dívka + rakovina dostatečný důvod k tomu, abychom slevili z nároků na úroveň textu?"