Jíst sušenky Oreo a pozorovat kluky

recenze

Probuzení Simona Spiera (2017) 5 z 5 / Babouš
Probuzení Simona Spiera

Český knižní trh je poměrně malý, takže je až s podivem, že se k nám dostávají i knihy alternativnějšího charakteru. Probuzení Simona Spiera, které vydalo nakladatelství YOLI, se zabývá menšinovým tématem homosexuality. Ale na druhou stranu to je kniha, která svým nadhledem zaujme i čtenáře, kterým se líbí čtenářky, a čtenářky, kterým se líbí čtenáři.

Hlavní hrdina Simon Spier, který celý příběh vypráví, je gay, ale skrývá to. Je sice naivní romantik, ale tuší, že střední škola by se změnila v peklo, kdyby se o tom, že se mu líbí kluci, dozvěděli ostatní. Jenže pak si jeden spolužák vyfotí e-mailovou konverzaci, kterou Simon vede s tajemným chlapcem s přezdívkou Blue, a vyhrožuje, že ji zveřejní, pokud ho Simon neseznámí s nejkrásnější holkou v ročníku.

Simon musí vymyslet, jak se z téhle polízanice dostat.

Na knihu jsem se hrozně těšil, protože jsem o ní četl na zahraničních webech a vím, že získala řadu prestižních literárních ocenění.

Od začátku jsem si oblíbil hlavního hrdinu. Simon Spier je správně naivní, zranitelný, ale neztrácí smysl pro humor a je to romantik. Autorka si dala práci a vyhnula se všem klišé, dala mu zajímavou osobnost. Simon miluje sušenky Oreo ve všech podobách, poslouchá alternativní kapely a má dost ujeté rodiče. Velice sympatické jsou i vedlejší postavy – Simonovi nejlepší přátelé Nick a Lea a nová spolužačka Abby.

Simon je dospívající kluk, který se potýká s rozbouřenými emocemi, takže miluje anonymního Bluea, se kterým si vyměňuje krásné upřímné e-maily, ale zároveň je věčně zakoukaný do nějakého kluka ve svém okolí, protože hádá, jestli to náhodou nemůže být Blue.

Pokud knihu porovnám s jinou knihou o podobném tématu – Will Grayson, Will Grayson od Johna Greena a Davida Levithana, Becky Albertalli Probuzení Simona Spiera napsala víc dramaticky. Je tady napětí, jsou tu slzy, ale taky tam jsou romantické momenty popsané tak krásným jazykem, že ze stránek úplně cítíte to kouzlo první zamilovanosti. Jako Romeo a Julie – s tím rozdílem, že tady jsou dva Romeové…

Probuzení Simona Spiera nejenže splnilo má očekávání, dokonce je překonalo. A to se cení. Skutečně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl.

Safienka
27.02.2017

Teda....to vypadá velmi dobře ;) tvé tipy mi vždy sednou :)

Samira
27.02.2017

Výborná recenze, díky za ni. Nakladatelství Yoli má odvahu vydávat i zajímavé a netradiční kusy. Možná pro to moje knihovna pod jejich tituly přetáká. Tenhle kousek nebude výjimkou. Těším se.