Greenovo souhvězdí

recenze

Na vine sú hviezdy (2013) / Bolkonská
Na vine sú hviezdy

Ještě někdy na podzim jsem na jedné sociální síti natrefila na moc krásnou větu a celkem bezmyšlenkovitě si ji i s obrázkem uložila do bordelu na své ploše:

„I fell in love the way you fall asleep: slowly, and then all at once.“

Jméno autora, John Green, mi nic neříkalo, a já jsem ani nepátrala. Johnů Greenů přece může být tolik co Honzů Nováků, že.

No, a přece je jeden John Green, který z toho zbytku nejspíš hodně vyčnívá. Vůbec mi ta souvislost nedošla, když jsem začala číst tu knihu: Hvězdy nám nepřály. Až jsem znovu narazila na tu větu.

„A já jsem se zamilovala tak, jak člověk usíná: pomalu a pak najednou docela.“

To je poezie.
A třeba když nemocný Augustus píše svůj poslední dopis jednomu spisovateli, jehož knížka mu přirostla k srdci: „Moje myšlenky jsou hvězdy a já v nich nedokážu rozpoznat souhvězdí.“

To je umění. Poskládat věci dohromady. Tak, aby dávaly smysl. Green napsal skvělou knížku. Prostě umí.

Příběh vám prozradí i anotace. A nelže, i když jako obvykle hodně zjednodušuje. Každopádně ta kniha toho má víc. Nutí přemýšlet, přehodnocovat, jedním dechem dává naději a druhou ji bere, na jedné stránce výbuch smíchu, na druhé pláč – váš pláč – neumím si představit, že tohle někým nepohne.

Je to o nemoci, o boji předem prohraném, a lásce, která se zrodí a roste všemu navzdory. Zároveň to však vybízí k úvahám o spoustě jiných věcí. Je tam nedokončená kniha, kterou její autor nechce dokončit, a řady zklamaných čtenářů prostě ignoruje: „Existence reálných čtenářů mi upřímně řečeno připadá naprosto nechutná,“ říká Van Houten a vrací se do svého světa.

A nemůže chybět úvaha, jestli to všechno má nějaký smysl, nebo jestli opravdu upadneme v zapomnění. Green to nevyřeší, samozřejmě. A asi bych ani neřekla, že jeho kniha nese nějaké silné poselství. Mám pocit, že autor není zrovna moc optimista. No, v každém případě nevěší čtenáři bulíky na nos.

Tátova slova:

„Víš, v co věřím? Vzpomínám si, že když jsem byl na vysoké, chodil jsem na přednášky z matiky, učila nás taková drobounká stará paní. Mluvila o rychlých Fourierových transformacích, najednou se zarazila uprostřed věty a řekla:
‚Občas to vypadá, jako by se vesmír dožadoval pozornosti.‘
A tomu věřím. Věřím, že vesmír se dožaduje pozornosti. Myslím, že vesmír proti vší pravděpodobnosti tíhne ke vzniku vědomí a že zvýhodňuje inteligenci zčásti proto, že je rád, když si někdo všimne jeho elegance. A kdo jsem já, který tady žiju uprostřed historie, abych vesmíru vykládal, že on, anebo fakt, že ho pozoruju, jsou dočasné?“

A existence brokolice rozhodně nijak neovlivňuje chuť čokolády. Ten odsek jsem si musela přečíst třikrát – jde o to, že bez bolesti by prý člověk nepoznal radost.

Kromě toho tam je T. S. Eliot. Je tam jedna velká otázka. Ne, neptej se mě na ni. / Pojď, jdeme na pozvání. Díky, díky, Greene.

Druhá polovina mě bavila méně. Nechtěla jsem, aby někam jeli. Jenomže i v tom čtení jako kdyby tkvěla nějaká nevyhnutelnost. Nemůžete ji nedočíst. Je to jako povinnost k sobě samému. Neumím to vysvětlit líp.

Pět hvězd. Greenovo souhvězdí.

12.03.2013

Kterak obyčejný komentář od obyčejného primitiva vyvolá diskuzi. Pardon, že nejsi žena. Teď už jsem ztratil přehled o tom, co vlastně bylo to téma. Každopádněm nejsme na CSFD, abychom jeden po druhém pokřikovali a zdebilňovali se navzájem, tady jsme v kruhu intelektuálů. A pokud tvému antispamovskému antikomentáři mám rozumět správně, píšeš, že spam není otravování, nýbrž troll je otravování. A kde to vlastně jsme, že se i komentáře komentují? Navíc jsi nejspíš nepochopil, co jsem do svého komentu...pardon, spamu napsal: Na začátku recenze nám paní Bolkonská povídá o poezii, čemuž se věnuji i já v první části svého spamentáře.
zde:
Poezie, poezie. Mno...v naší době, když se Neuromancer může stát knihou století, pak poezie může býti i:
,,Vzpomeň hluchoněmá,
nač za zimního večera,
přišli jsme a hle,
u cesty baba obnažena,
ožrale zvrací do petlahve."
V té další už se obracím na recenzi samotnou.

Děkuji za případné pochopení,
Navždy svůj
Daxie

Fausto
12.03.2013

Milý Daxie,
musím tě zklamat, ale žena nejsem. A za spam se dnes považuje i komentář, který skoro nijak nesouvisí s tématem, ke kterému byl napsán. Spam = otravování.
Takže příště buď kritické zhodnocení článku, nebo nic. "Přihlouplou" poezii si zveřejňuj na svém profilu, nebo s ní neotravuj. A pokud s ní chceš otravovat, napiš článek s kvalitním rozborem veršů.

Edit: Oh, já zaměnil "troll" za "spam".

Drahá Fausto,
Teď jsem zjistil, že Neuromancer je jen sci-fi století (to se mi ulevilo, uf) a také bych tě rád poprosil, abys mi ukázala, kde přesně se nachází onen odporný příval reklamy, jak říkáš.
Děkuji, Daxie.

Fausto

Drahý Daxie,
Neuromancer knihou století není. A příště, prosím, bez toho nádechu spamu.

,,Vzpomeň hluchoněmá,
nač za zimního večera,
přišli jsme a hle,
u cesty baba obnažena,
ožrale zvrací do petlahve."
Avšak ty tomu přikládáš takové přesvědčení, že jsem tomu uvěřil a mám do Hvězd, co vám Nepřály Baudelairskou chuť. Tak snad i mě budou chutnat stejně jako tobě.