Fascinující průvodce nejkrásnějšími úkazy na nebi

recenze

Tajemná zatmění (2015) 5 z 5 / rencovav
Tajemná zatmění

Když v březnu nastalo zatmění Slunce a všude se nemluvilo o ničem jiném, řekla jsem si, že je načase, abych se i já konečně nechala zasvětit do tohoto vesmírného, fantastického a zároveň do té doby mnou příliš nepochopeného úkazu. Díky téhle nádherné publikaci jsem se přímo osvítila novými vědomostmi, a proto lze mluvit pouze o tom, co mi kniha dala. Vzala mi totiž jen iluze, a zrovna v tomhle případě jí to vůbec nezazlívám.

V minulosti se lidé zatmění obávali. Brali je jako zlá znamení. Jenže teď se doba změnila a za zatměními lidé cestují přes celý svět, jen aby mohli pořídit fotku nebo prostě vidět zatmění, nebo spíš nevidět Slunce. Tato poutavá populárně naučná kniha je proto skvělým průvodcem po patrně nejkrásnějších a zároveň nejvzácnějších úkazech na obloze - slunečních a měsíčních zatměních. Poskytuje čtenářům informace o tom, jak bylo lidstvo od nepaměti fascinováno těmito jevy, seznamuje nás s historií pozorování i vědeckou současností. Vysvětluje zákony, podle kterých se úkazy zatmění řídí a co z nich činí nezapomenutelné zážitky. Jedinečnost knihy podtrhují úžasné fotografie a cestovatelské vzpomínky autora, ve kterých popisuje dramatické i dojemné momenty z expedic za zatměními. Závěr knihy je pak unikátem - je zde zevrubný přehled všech zatmění viditelných z České republiky až do roku 2060 s bohatým obrazovým materiálem. Nechybí ani přehled nejvýznamnějších úkazů ve zbytku světa.

Článků o tom, jak zatmění fungují, je na internetu nespočet a knih či dokumentárních filmů jakbysmet. I tak jsem však ráda, že právě kniha Tajemná zatmění mi princip těchto úkazů vysvětlila díky srozumitelným schématům a mapám hvězdné oblohy. A samozřejmě největší plus přikládám nádhernému grafickému zpracování a spoustě barevných fotografií od autorů z celého světa. Sama jsem amatérská fotografka a vidět takové krásy právě digitálně je pro mě opravdu slast.

Knize dávám pět hvězdiček a doporučuji ji!

Tajemná zatmění Tajemná zatmění Petr Horálek

Fascinující průvodce nejkrásnějšími úkazy na nebi. Historie pozorování, vědecká současnost, cestovatelské zážitky. více