Dokonalý pár

recenze

Dokonalý pár (2012) 4 z 5 / Safienka
Dokonalý pár

Tuto knihu jsem si vybrala díky tomu, že se mi líbila obálka. Příběh mě nijak neoslovil, ale i přesto jsem se knize rozhodla dát šanci. V knize není určeno, kdy se příběh odehrává, ale z vlastního pohledu bych to viděla na nějakou vzdálenou budoucnost. Svět ovládají Správci, kteří Vás sledují na každém kroku. Určí Vám, kde budete bydlet, co budete studovat, jak to budete studovat, o jaké koníčky se budete zajímat, jakou hudbu a filmy budete sledovat, co smíte číst, do čeho se musíte oblékat, jídlo je Vám přiděleno. Hlavně to důležité, o co v celé knize jde je to, že Vám vyberou v sedmnácti letech životního partnera. Váš osud tak sledují až do puntíku a v případě nějakých problémů Vám udělují napomenutí, v tom nejzazším případě Vás vyšlou někam úplně jinam – mimo vaše přátele a kamarády a to i s celou rodinou.
Hlavní hrdinka příběhu je Cassie. Dosáhla věku sedmnácti let, a tak s nadějí očekává svůj první banket – večírek, kde jí bude určen, dle nejlepších a vyhovujících kritérií, partner. Jakým překvapení je, když se jím stane její nejlepší přítel Xander. Nestává se to často, ale není to první zajímavý úkaz. V normálním sledu událostí dostane dívka mikrokartu, kde je nahrán celý chlapcův život a ona se s ním může seznámit. Tak tomu je i nyní. Přestože Cassie vše o Xandierovi zná, tak se na kartu podívá. Zde nastává zlomový bod, kdy se na kartě zjeví jiný chlapec, taktéž z jejího okolí. Přesto se nejedná o normálního člověka, ale tzv. abnormála, který je v této podivné společnosti odsuzován. Zdárně jednotvárný život je narušen a Cassie se s Kyem – druhým chlapcem – více sbližuje. Velice poklidný děj se nyní začíná maličko zvrtávat. Opravdu jen maličko. Je nám známo, že Cassie není jako ostatní dívky, ale je v ní zřejmě z dědičných důvodů i trocha té vzpurnosti. Od dědečka, kterému byla v osmdesáti letech určena smrt, dostane vzácný artefakt – pudřenku, v které najde zakázanou báseň. Dostává se do velkého nebezpečí, když si ji u sebe chvíli nechává. Musí se jí naučit nazpaměť a zničit ji. Z následujících řádků se dozvídáme, že vlastně žijící společnost neumí psát. Nemá možnost se nijak samostatně a svobodně rozhodovat. Cassie se to díky Kyovi a turistice naučí. Zamilovanost mladé dvojice na sebe nenechá dlouho čekat. Správci vše bedlivě sledují a nastavují léčky, díky kterým se mladý pár dostává do nesnází. Najednou je velký zvrat, najednou se v příběhu něco děje. Ikdyž až na konci příběhu. Možná to tak autorka napsala cíleně, neboť kniha se má dočkat dalšího pokračování. Není zakončena úplně v napětí, ale hraje na romantické city dívek a určitě je donutí si další díl přečíst.

Tato kniha mě nijak extra nepřekvapila. Musím říct, že jsem od ní čekala rychlejší spád událostí. V jistých momentech jsem se i nudila, ale knihu jsem byla schopna dočíst až do konce, takže to není taková katastrofa.

Autorka vybrala společnost, která je schopna čtenáře pobuřovat ve své nesvobodě a proto i možná mají pocit, že by měli hlavní hrdinku postrkovat sami dopředu k tomu, aby s tím něco udělala, aby se vzepřela proti všem a nastolila „normální“ život. A že jí budu fandit, protože žít pod dohledem Správců je o zdravý rozum, který evidentně všichni postrádají.

Dokonalý pár Dokonalý pár Ally Condie

Cassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se n... více