Klamný svět

recenze

Enjoy (2014) 3 z 5 / Safienka
Enjoy

Svět se mění a my s ním. Sociální sítě pohlcují téměř veškerý čas mnoha lidem všech věkových kategorií. Kdo nemá profil, ten je považován za outsidera. Přirozená potřeba člověka je sdílení. Sdílení zážitků, radostí, strastí či jiných podobných záležitostí. Rádi ukazujeme, chlubíme se a nebo se mezi sebou prostě jen bavíme a vyměňujeme si názory. Toho si kdysi někdo všimnul a zkusil založit první sociální síť. A ono se to chytlo.
Enjoy je kniha, která ukazuje na dnešní dobu a snaží se všem ukázat, že je tu něco špatně. Místo, abychom si vyšli ven mezi lidi, tak raději sedíme doma za počítačem, notebookem či tabletem a přímo hltáme životy ostatních, které se nám každou vteřinou zjevují na síti. Pak jen netrpělivě klikáme a aktualizujeme, abychom náhodou něco neprošvihli. Abychom se dozvěděli první, že má Karel nový auto, nebo že se právě rozešel se svou dlouholetou přítelkyní. Nemluvě o tom, že na žádost majitelů sociální sítě vydáváme veškeré své informace a fotky. Ocitáme se v jiném světě. V bublině, která nám dodává euforický pocit štěstí a spokojenosti.
Hlavní hrdina tohoto románu je Charles. Mladík, který žije svou sítí, jejíž název je protentokrát ShowYou. Má své místo ve firmě, zdědil byt po kmotře a vlastně mu nic nechybí. Nenápadný čtyřiadvacetiletý voyaer, který každodenně sleduje sousedy a je závislý na ShowYou. Síť, která Vás nevyžene ze svých řad, pokuď budete pravidelně nahrávat svá soukromá videa a sdílet je mezi své přátele. Nic složitého, náročného ani finančně nákladného. Protože telefon propojený s internetem má přeci každý.
Aby dostala kniha to správné ponaučení, že se na sociální síti opravdu nerozvineme do lepší osobnosti, nestaneme se vís společenskými ani nebudeme mít kolem sebe víc přátel, seznamujeme se s Anne-Laurel. Dívkou, která miluje knihy, svou střeštěnou kapelu a vše, co je proti nastolenému režimu. Snaží se být co nejvíc free. ShowYou jí nechává naprosto chladnou. Charles a AL. Dva protiklady, které se přitahují.
Od knihy jsem čekala něco víc. Chybělo mi tam mnohem víc aktuálního děje, který by mě vtáhnul. Takhle se odehrával vztah mezi mladou dvojicí na pouhých pár stránkách. Na té zbylé většině se vzpomínalo na minulost, obdivovalo se Rémiho Gauthrina a tak nějak se plácalo v myšlenkách, které lítaly všemožně kolem.
Náročný styl osobitého psaní autorky mě sunul pomalu stránku po stránce. Kniha má jistojistě poukázat na nynější svět, na společnost, která se ubírá špatným směrem. Na lidi, kteří bez telefonu a internetu nedají ani ránu. Je to skvělé, rychlé, jednoduché, ale...ALE, které začíná řešit mnoho z nás.
Abych pravdu přiznala, tak nejvíce mě zaujal závěrečný doslov, který přesně poukazuje na to, co s námi dělají média. Jak čerpají ze všech možných zdrojů, nám tím servírují vše pod nos a my se prostě jen vezeme na jedné vlně klamného života.