Dobrý internetový deníček

recenze

Multikulti pindy jedný český mindy (2016) 3 z 5 / Iki1
Multikulti pindy jedný český mindy

Jsem rád, že na internetových sociálních sítích můžeme najít i něco smysluplnějšího, než jen kdo má jaké bebíčko a bazének. Iva Pekárková na svém blogu reflektuje svět kolem sebe, tedy místa, kde se právě nachází. Volí nejjednodušší formu - deníkový záznam. Internetový blog jí jako bonus přinese interakci čtenářů, což je pro autora jen dobře - nutí ho pokusit se dostat do hloubky. A právě to se autorce evidentně daří.
V knize jsou deníkové postřehy shromážděny do šesti částí bez ohledu na datum vzniku, s ohledem na téma: V Anglii je tráva zelenější, Romové v Anglii (Zážitky tlumočnice), Mlžení nad Temží (Momentky z Anglie), London´s Burning (Pouliční nepokoje 2011), Já mám Boha, ty máš Boha, ... A tak dál. Autorka při psaní využívá s oblibou kontrastu - žije s přítelem černochem, objevuje se ve skutečném multikulturním prostředí (jiné zvyky, rozdílný život, jiné životní cíle), pracuje s nečekanými obrazy. To vše dělá knihu hodně čtivou, místy humornou. Čas od času z toho ovšem čouhá hodně didaktična - snahy poučit a snad i vychovat českého zápecníka. To se ovšem stejně nepodaří.
Osobně jsem se nejvíc pobavil i poučil v prvních dvou kapitolách. Zdejší postřehy mi přišly výborně zpracované a skutečně prožité. Podobně jako u fejetonu mi nechyběl ani vygradovaný a trochu nečekaný konec.
V příštím knižním vydání dalších blogů bych doporučil autorčin či redakční zásah: mnohé postřehy, zvláště ty, které nevycházejí z vlastních zážitků, pokrátit. Texty budou kompaktnější, čtenáře neunaví, naopak přitáhnou.