Dědeček všech hrůz

recenze

Dracula (1997) 5 z 5 / katy238
Dracula

Hrabě Dracula je notoricky známá postava a staví se vedle strašidelných postav své doby, jako je Frankenstein, Jekyll a Hyde, Fantom opery a různé mumie. Každá doba měla své hrůzy a i když hororový svět současnosti opanoval King, Karika a oběžníky finančního úřadu, není od věci se čas od času podívat do minulosti i tohoto žánru.

Navíc mi mezi posledními knihami chyběla kniha psaná deníkovou formou a vzhledem ke stylu napsání a složení knihy mám tento bod splněn snad nejpoctivěji.

Příběh hraběte Draculy a několika postav kolem něj znám hlavně z výtečné parodie s Lesliem Nielsenem. Renfielda a paní Minu mám neodvratně spojeny s tímto filmem, proto mi při čtení někdy cukaly koutky. I když kniha skutečně směšná není.

Příběh se odehrává v 19. století, v temné viktoriánské Anglii, sem tam i v hnusném transylvánském lese, podle potřeb a vrtochů hlavní postavy.

Dracula totiž spřádá temné plány a zatáhne do nich postupně všechny postavy, ať už přímo nebo přes jejich milované. Ti se ovšem nenechají zastrašit a spojí se proti hnusnému přízraku a všemi možnými prostředky se jej snaží zničit a zachránit tím bezpočet životů.

To je v kostce většina děje. Na dnešní dobu je vyprávění dost rozvláčné, velice zdvořilé, protknuto velkým množstvím zdvořilé i srdečné náklonnosti. Ale bylo v tom i něco příjemného a hřejivého, protože takto se k sobě lidé už dnes opravdu nechovají. Neříkají si upřímně, co k sobě cítí ani nedávají najevo vřelost svých citů.

Pohádka pro dospělé.

Kniha je sestavena z deníkových zápisů postav, na děj je tedy možné nahlížet z myšlenek většiny zúčastněných. Někdy je mezi daty zmatek, kniha se musí číst o něco pomaleji. A více se u ní přemýšlet.

To většinu čtenářů neosloví.

Zápletka a děsivé situace s hrabětem upírem už asi dnes nikoho nevyděsí. V době, kdy si můžeme děsivá zjevení duchů vyhledat na internetu za minutu, puberťáci se převlékají za klauny a běhají po nocích s nožem a za každým rohem číhá konspirace, nás hrabě Dracula a jeho schopnost měnit se v mlhu asi příliš nevzruší, před více než sto lety byla situace jiná.

Tato kniha byla napsána pro jinou dobu a pro jinou mentalitu čtenářů. V knize je často zdůrazňována křesťanská víra a její symboly, křesťanská pokora a svátosti s ní spjaté, to dokázalo běžného smrtelníka vyděsit už tak dost.

Natož, když v knize běhala stvůra, která tím vším pohrdala.

Dracula není běžný horor, je to spíše něžné historické vyprávění o jednom nehodném Nemrtvém a jeho lumpačinách a o vítězství lásky a víry nad tím zlem. V dnešním cynickém světě už příběh neobstojí, ale pokud jste ochotni dát mu šanci a vyzbrojit se trpělivostí, čeká vás krásný zážitek mezi deníkovými zápisky.

Této knize nemohu dát ani nízké hodnocení ani nic vytknout. Nebyla stvořena pro mou mentalitu a pokřivenou morálku, patří čistším duším své doby.

I tak Bram Stoker inspiroval mnoho generací po něm a bez jeho Draculy by vypadala dnešní hororová scéna úplně jinak.

Za to mu patří tam nahoru velký dík.

Dracula Dracula Bram Stoker

Román Dracula lze zařadit do žánru hororu, či gotického románu a je to klasické dílo literárního vampyrismu. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou tohoto temného příběhu j... více