Co skrývají hlubiny pražského metra

recenze

Podsvětí (2017) 4 z 5 / Babouš
Podsvětí

Víte, že pražské metro patří k těm nejhloubějším na celém světě? Některé stanice se nacházejí i 100 metrů pod povrchem země. V mysteriózním románu Podsvětí od mladého českého spisovatele Michala Šefary se v hlubinách pražského metra cosi probudilo.

„Kopali příliš hluboko.“

Tahle věta z Pána prstenů mě napadla při čtení Podsvětí. Příběh se odehrává v blíže neurčené nedaleké budoucnosti. Při kopání linky metra D dělníci omylem probudí cosi prastarého, dřímajícího v temnotách země. A začnou se dít věci…

V tunelech metra se nejprve začnou ozývat podivné skřípavé zvuky. Pak cestující uslyší, jak cosi v černočerném tunelu volá jejich jméno. Elektřina věčně vypadává, nějací vandalové si ve stanicích začnou stavět hrůzné oltáře. A jako by se cestující i zaměstnanci metra pomalu začali měnit – jsou najednou agresivní, netrpěliví, vystrašení.

Svobodná markeťačka Nina, rozvedený technik zvaný Haďák a policista s přezdívkou Kerber. Tyhle tři postavy svedou podivné události v metru dohromady. Líbilo se mi, jak autor dává dohromady různé povahy, různé osobnosti z různých vrstev společnosti a nutí je spolupracovat. Každá postava má navíc nějaké tajemství, které ji tíží.

Podsvětí má asi 350 stránek. Rozjezd je pomalejší, člověk si říká, když to začne, ale poslední kapitoly jsou napěchované dějem až na konečnou, takže na nudu není čas. Michal Šefara šikovně udržuje napětí a během příběhu přidává všemožné zajímavosti o metru, které během přípravy nasbíral.

K čemu bych knihu přirovnal – prostředím určitě k Metru od Dmitryho Glukhovského, má to ale šmrnc Řek Londýna od Bena Aaronovitche a pár kapek konspirace jako z Šifry mistra Leonarda.

Čtení jsem si moc užil, líbilo se mi české prostředí a fakt, že většinu stanic znám nebo už jsem tam aspoň někdy byl. Podsvětí není žádná vysoká literatura, ale ve svém žánru zábavného čtení vyniká propracovaností a čtivostí.

Pokud máte chuť nastoupit do vagónu, který vás zaveze do neznáma, neváhejte a udělejte to! Ale pozor, nezaručuju, že pak najdete cestu zpátky na povrch… ;)