Co nám ve škole neprozradili

recenze

Vše o Habsburcích (2016) 4 z 5 / rencovav
Vše o Habsburcích

Habsburkové patří k mým oblíbeným tématům z historie. Nevím, čím to je, možná proto, že mají souvislost s českými zeměmi a de facto zanechaly pevné podklady pro vytvoření Československé republiky, možná proto, že mám ráda němčinu, Rakousko a historii, a nebo jednoduše z toho důvodu, že obdivuji, jak dlouho se udržel tento rod v dějinách, jak se na nich podílel a kolik toho světu dal.

Karl Vocelka v této publikaci z "edice Habsburků", jak já soukromě nazývám červené knížky z nakladatelství Ikar pojednávající právě o Habsburcích, shrnul vše, co by správná zainteresovaná osoba měla vědět do základů svého pátrání. V originále nese kniha název "99 otázek k Habsburkům", což perfektně vystihuje obsah. Netuším, jestli zodpovězených otázek, které si čtenář přečte na anotaci nebo které jeho samotného napadnou před čtením či v jeho průběhu, bylo opravdu téměř sto, méně či více. Jisté však je, že kniha zodpovídá daleko víc než například učebnice dějepisu.

Nemyslete si však, že se jedná o povrchní zasvěcení do "infrastruktury" rakouského (ale také španělského a jinak národnostního) rodu Habsburků. Autor na méně než dvou stech stránkách převyprávěl historii rodu tak, aby čtenáře ten přísun informací bavilo zpracovávat. Přesto se nedá říct, že by stylistická úprava nějak rušila odbornou a informační přínosnost textu, právě naopak. Moc se mi líbilo a plně mi vyhovovalo pojetí historie jako příběhu, neboť tím ve skutečnosti opravdu je. Mnozí vědí, jak to začalo a ve školách nás učí, jak to s Rakousko-Uherskou monarchií skončilo. Co však bylo mezitím, jaké reálné osudy se odehrály a zapsaly do dějin, to však leckdy bývá opomíjeno a nevysvětleno a podle mě je to škoda, protože brát historii jako soubor dat a faktů namísto jako příběh, na jehož konci stojíme my, je špatný přístup.

Z této edice jsem četla již dvě knihy a ani třetí publikace o Habsburcích mě nezklamala. Mám v úmyslu zájem o tento rod dále přiživovat ostatními knížkami. A tuhle samozřejmě vřele doporučuji do začátku všem, kteří se o Habsburky zajímají.