Citlivá, krásná a děsivá

recenze

V šedých tónech (2013) / Marky48
V šedých tónech

V roce 1941 je Lině teprve patnáct, ale dospět musí opravdu rychle. Z jejich litevského domku ji spolu s matkou a mladším bratrem Jonasem deportují na Sibiř, kde ji čeká jen hlad, zima a utrpení... A to ještě před pár týdny snila o umělecké škole! Lina se proto rozhodne všechno napsat a nakreslit, aby se někdo jiný mohl dozvědět o všech těch hrůzách. Dokáže ale zůstat naživu aspoň tak dlouho, aby zapsala a zakreslila opravdu všechno?

Tahle knížka je naprosto speciální a jedinečná. Především je třeba zdůraznit, že ačkoliv je to fikce, je založená na skutečných událostech, které autorka před psaním pečlivě studovala. Proto se ze strany faktů jedná o přesné a propracované dílo, což už samo o sobě úplně stačí k vytvoření neobyčejně silného dojmu.

Z hlediska dějové linky se mi zdálo, že chybí taková ta hlavní zápletka - ten moment, kdy se musíte na chvíli zastavit a vydýchat a hlavou vám běží jen "Coooo?" Na druhou stranu to v knize ani nebylo potřeba, protože jsem si při čtení říkala "Coooo?" pořád. Příběh Liny a všech kolem ní vás nepřestane překvapovat, protože pokud o té době moc nevíte, budete mít dostatečný šok už po první stránce.

To ovšem neznamená, že se kniha nehodí pro slabé nátury - právě naopak! Lina své zážitky přece jen popisuje jako patnáctiletá dívka, která se přece jen může naivně a platonicky zamilovat a která se ptá na stejné otázky, jako všechny ostatní dívky v jejím věku. Lina je opravdu jedna z nejpříjemnějších vypravěček - navzdory tomu, jak temný příběh vypráví...

Ruta Sepetys ovšem dokázala mnohem více než "jen" vytvořit dobrou vypravěčku. Vytvořila totiž také příběh, který se vám pomalu vkrade do hlavy - ani nevíte jak, a najednou vás přepadnou pocity v plné síle a vy nevíte, na co myslet dřív. Může se to stát dříve nebo později a na příběhu to nezáleží. Ale až vás příběh Liny dostihne v plném rozsahu, budete najednou všechno vnímat jinak. Protože její příběh je tak reálný, tak skutečný!

Jistěže jsme v bezpečí. Chrání nás náruč pekla.

Když jsem knihu dočetla, napsala jsem si poznámku: citlivá, krásná, děsivá. Nemyslela jsem tím ani Linu, ani autorku, ale knihu samotnou. A pořád si stojím za tím, co jsem si napsala. Sice jsem byla naprosto mimo z toho, co jsem právě přečetla a od té doby jsem si všechny přečtené informace stihla v klidu přebrat a nějak zpracovat, ale tahle tři přídavná jména na knížku stále sedí skvěle.

V šedých tónech je kouzelná a přitom velmi realistická kniha, která čtenářům přibližuje děsivě realistický příběh o deportaci Litevců snesitelnou formou. Rutě Sepetys se ovšem z historie podařilo udělat něco mnohem víc... Citlivou, krásnou a děsivou knihu, kterou si zkrátka musíte přečíst! Musíte!

Celkové hodnocení: 5/5

Marky48
02.11.2016

Díky za krásný komentář, snad se budou líbit :)

Joella
31.10.2016

Šedé tóny mám momentálně doma a hodlám se na ně v co nejbližší době vrhnout, už se nemůžu dočkat :D
Velmi povedená recenze, děkuji! :))