Cesta Modrého jezdce

recenze

Já, Poutník (2014) 5 z 5 / Safienka
Já, Poutník

Anglický scénarista, producent a spisovatel, muž ve středních letech, který se pustil do své knižní prvotiny s názvem Já, poutník (Ikar, 2014)své čtenáře nenechal na pochybách, že se v psaní vyzná. Jeho nejznámější spolupráce je s Georgem Millerem, režisérem filmů Mad Max nebo Happy Feet.
Dílo Já, poutník může zaujmout a nebo vyděsit. Přeci jen necelých 800 stran zaručuje dlouhý děj a těžkou knihu v ruce. Přesto mohu po dočtení s jistotou říct, že to stojí za to. Svět nám toto dílo zařazuje mezi nejlepší knihu roku 2014. To nemohu potvrdit, neboť rok 2014 je stále před námi. Ale mezi jednu z nejlepších knih bych ji opravdu zařadila.
Skvěle propracovaný děj, který je promíchán několika příběhy. Hlavní, ústřední postavou je celkem mladý muž mnoha jmen, který pracuje v utajení pro Spojené státy (jako americký zpravodajský agent). Jeho posláním je likvidovat nepohodlné občany. Protože je ve své práci víc než dobrý, je označen jako Modrý jezdec (ve své branži ten nejlepší). Celkem náročná profese ho ale dostane do takových nebezpečných situací, že si chce dát od všeho oddech a začít žít plnohodnotný život. Ikdyž zde se nabízí otázka, co je pro něho vlastně plnohodnotný život?
Příběh začíná u vraždy. Vraždy ne ledajaké. Několik dní po náletu na americká dvojčata je v nedalekém hotelu nalezena mrtvá žena. Na místo činu je povolána policejní jednotka v čele s hlavním vyšetřovatelem Benem Bradleyem, který si pozve již zmíněného agenta k spolupráci. Zde se otvírá nová fáze života Modrého jezdce. Tajného agenta, který kdysi sebral veškeré své zkušenosti a sepsal je do knihy. Do díla, dle které se v této knize odehraje ne jedna vražda.
Toto je jen jednou z linií příběhu, které se stránkami motají jako opilí motýlci. Opravdu jsem měla zpočátku problém se správně zorientovat. Děj mě uváděl do chaosu, který jsem ale statečně zdolala a pak se naopak nemohla odtrhnout.
Aby bylo vše na správném místě, všechny podrobnosti dobře zapadly, tak se často vracíme do minulosti. Do situací, které už byly prožity, a které hlavní hrdiny sunou dál. Do bojů na život a na smrt, do nevinných uliček, posledních chvil a hlavně do různých zemí, Saudské Arábie nevyjímaje.
Nejdůležitějším posláním Scotta Murdocha, adoptovaného mladíka, známeho jako Modrý jezdec je sledování toho nejšílenějšího a přitom nejčistčího člověka, kterého znal. Víc jak polovinu knihy se ženeme spolu s ním za jistým Saracénem. Mužem, mudžahedínem (dle slovníku muslimský vzbrouřenec), kterému jde jen o pomstu. V mládí uvidel popravu svého otce a nemohl odpustit lidu, světu, nikomu. Celý život zasvětil tomu, aby se mohl pomstít. Prožíváme jeho život a vidíme ty zvěrstva, které podniká, jen aby zajistil to nejdůležitejší. Odplatu.
V knize je toho tolik. Co však dělá knihu napínavou, je prvek poslední minuty/vteřiny před katastrofou. Víme jen jedno. Vždy je pouze a jen jeden vítěz. Díky ostřílenosti a inteligenci Modrého jezdce, pro tuto akci zvaného Poutníka, jsem občas žasnula, jak promakaný má plán a jak skvěle poslouchá svoji intuici. Ikdyž si občas chyby připustil a v do textu byly skvěle zasazeny, tak bych s tímto mužem nechtěla mít co dočinění. Bylo by mi jasné, že nic z mé minulosti nezůstane skryto. On vyšťourá snad úplně vše.
Skvělá kniha se zajímavým příběhem, který Vás uvede v zamyšlení nad dnešním světem. Protože to, co autor popisuje a co je hlavním problémem by se klidně mohlo stát. A my s tím neuděláme vůbec nic.
Doporučuji.

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyopero... více