Brněnští Němci a jejich osudy

recenze

Vyhnání Gerty Schnirch (2009) 4 z 5 / 1v8na
Vyhnání Gerty Schnirch

Samotná kniha je rozdělena do pěti částí plus příloha ve formě slovníčku brněnských ulic.
V pprvní části se seznamujeme s Gertou Schnirch a její rodinou. Všichni společně obývají byt ve Sterngasse - dnešní Hvězdové ulici.
Gertin otec je Němec a sympatizant s hitlerovskou ideologií. Matka Barbora je Češka a snaží se své dvě děti - Gertu a Friedricha udržet co nejdále od politiky. U Gerty se jí to daří - Gerta neřeší, zda mluví česky či německy, ani to, jakého původu jsou její kamarádi.
U Friedricha je to jiné. Snaží se zavděčit otci. A tak se rodina svým způsobem trhá.
Otec preferuje Friedricha, vyzvedává jeho přednosti a nenávidí Gertu a poučuje svoji manželku.
Zato matka má blíže ke Gertě.
Nicméně s příchodem války se rodina rozpadá - matka umírá, Friedrich je odveden na frontu.
ani po válce se nikdy všichni neuvidí - otec je odveden na nucené práce na Kounicovy koloje a tak v brněnském bytě zůstává sama Gerta se svou dcerou Barborou.
Nicméně ani ona moc dlouho v daném bytě nezůstane.
Přijde za ní domovník s vyhláškou, že se musí vystěhovat.
A tak Gerta sbalí Barboru do kočárku a svých pár věcí také a vydává se na pochod s ostatními vyhnanými Němkami.
Začíná teda Gertin boj o život a o místo v životě.
Na mě osobně kniha zapůsobila. Příběh je vykreslen realisticky, i když některé pasáže jsou zmatečné a zbytečně zdlouhavé a zároveň je příběh vykreslen netypicky z druhé strany pohledu - z pohledu brněnských Němců.
Jejich osudy nebyli lehké.
Zapůsobilo to na mě o to více, že jsem skoro brněnská a místa, která byla v knize popisována velmi dobře znám.
Představa, že v ulicích Bratislavská, Cejl, Hvězdová, Francouzská a podobně byly byty, kde žili bohatí Němci - o byty se starali, měli k nim vztah a cit a po jejich odsunu se do těch bytů nastěhovali lidé, kterým ty byty nic neříkali a kteří se stejně poté přestěhovali do nových sídlišť a tím pádem původní byty zůstali jen pro sociálně slabší a cikány - je docela zajímavý i samotný příběh oněch bytů.
Samotný příběh v knize je poučný, přiblížil mi historii i z jiné stránky, ovšem některé pasáže byly trochu nudné, ovšem druhé zase záživnější, takže se to dokázalo vyrovnat.
Zaujal mě vztah matky versus dcery, které k sobě nikdy nenašly cestu.
Rozhodně nelituju, že jsem si knihu přečetla a sama za sebe ji doporučuju!
Osudy brněnských Němek jsou velmi zajímavé.