Úskalí lásky přehled

Úskalí lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36577/uskali-lasky-36577.jpg 4 125 125

Vzácný dar tvůrčího nadání vedl pero pozdější slavné spisovatelky už v útlém věku dospívajícího děvčete. Povídky z tohoto výboru vznikaly v době, kdy si Jane Austenová na psaní vlastně teprve hrála. Překvapí však čtenáře nečekanou vyzrálostí: poznáváme v nich už autorku, která vidí svět kolem sebe otevřenýma očima, umí nahlédnout až na dno lidské duše a s humorem a ironií sobě vlastními nám svá poznání zprostředkuje. Dobově oblíbená forma dopisů, kterou často volí, umocňuje dnešnímu čtenáři pocit převládajících mravů i celkové společenské atmosféry na konci 18. století.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Love and Friendship , 1790

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úskalí lásky. Přihlašte se a napište ho.

Rose-Mary
18.06.2023 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Z větší části se skládá z dopisů, které si vzájemně vyměňovaly ženy a mladé dívky z vyšší společnosti. Nad jejich dopisy jsem se velmi pobavila, někdy až tak, že jsem se musela smát. Když porovnám dopisy žen a slečen z přelomu 18. a 19. století, musím vidět ten obrovský rozdíl mezi tou dobou a naší dobou, kdy jsem i já, ještě jako mladá dívka, když neexistovaly mobily a internet, tak ráda a nadšeně psávala dopisy svým přítelkyním.
Jane Austenová v dopisech popisuje jejich povahy, zájmy, romantické představy o lásce a manželství. Dopisy jsou plné sebechvály, popisů vzhledu druhých žen a dívek, kde většinou pisatelka vyzdvihuje jejich záporné rysy a vady na kráse. Jindy dopis obsahuje celé dvě stránky popisu, co si dotyčná pořídila, jaké šaty, boty, kabelky či šperky si koupila, jak jí všechny kamarádky záviděly. V neposlední řadě pisatelka vzdychá a naříká, jak moc miluje muže, kterého předtím jednou nebo dvakrát viděla, či mu byla zatím jen představena. Usmívám se nad nadšením jedné z nich, když po druhém setkání s vytouženým mužem ji dotyčný požádal o ruku. Nejedenkrát jsem si povzdechla: Milé dámy, vaše starosti na moji hlavu
Knihu jsem přečetla poměrně rychle, dala se dobře číst, jeden dopis zábavnější než druhý. Také jsem se něco dočetla z dějin Anglie o jejích panovnících.

Vidlička
16.05.2023 4 z 5

Pravidlo zní, že máte psát o tom, co znáte. A Janička vzhledem ke svému "životnímu údělu" znala hlavně návštěvy a namlouvání. Ale protože byla i moc chytrá, vtipná a servítky si neberoucí, není divu, že její díla patří do zlatého fondu. Neříkám, že zrovna i tohle, ale já jsem se móóóc bavila! Zajímalo by mě, kam by to byla bývala dotáhla, kdyby byla bývala žila dneska. Ale jak jí znám (jasně, no), tak si myslím, že by se nikam nedrala, ačkoliv by na to měla...

Aleh
10.03.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, není to literatura (myšleno především období svého vzniku), kterou bych vyhledávala. Nepřečetla jsem všechny povídky, ale o autorce jsem se toho dozvěděla poměrně hodně. Překvapilo mě, že takové povídky psala vlastně v období svého dospívání a děj představila svým čtenářům z pohledu různých postav. Na dobu svého vzniku jistě pozoruhodná záležitost stejně jako autorčin vztah k tématu zamilovanosti, lásky a vzájemných vztahů mezi ženou a mužem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Úskalí lásky v seznamech

v Právě čtených2x