Temná komora Damoklova přehled

Temná komora Damoklova https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31525/bmid_temna-komora-damoklova-eLe-31525.jpg 4 66 66

Proslulý román Temná komora Damoklova (1958), odehrávající se za druhé světové války a těsně po ní, je první knihou, kterou mohou čeští čtenáři z Hermansova díla poznat. Trafikant Osewoudt se na popud svého mužnějšího dvojníka Dorbecka zapojí do odboje, ale po osvobození s úžasem zjistí, že je naopak obviněn z kolaborace. Člověk žije v „sadistickém univerzu" (titul jedné z Hermansových esejistických sbírek) - svět ani druhé lidi nelze pochopit, proto situaci odhadujeme zpravidla nesprávně, nahodilost věty „jednou jsi dole, jednou nahoře" vede mnohdy k osudovým zvratům. Tak by se dalo shrnout Hermansovo oblíbené téma, které rozvíjí také například v románu Nooit meer slapen (Už nikdy spánek z roku 1966, k vydání připravuje nakladatelství Host) o laponské výpravě mladého geologa za vzácnými meteority. Temná komora Damoklova je příběh z přísně konspirativního prostředí odboje, jehož účastníci širší souvislosti svého jednání nejenže neznají, ale z bezpečnostních důvodů ani znát nesmějí. Ve světě krycích jmen se identita člověka z podstaty zamlžuje. Existuje vůbec tajemný řídící důstojník Dorbeck, nebo je to jen Osewoudtova utkvělá představa? Vášnivý fotograf Hermans určuje klíčovou roli v rozuzlení příběhu snímku, který je třeba vyvolat. Příslovečný Damoklův meč, ohrožující Osewoudtův život, zde tedy nabývá podoby temné komory: „Nikde na světě toho nevyjde na světlo tolik jako v temné komoře." Kniha vychází s textem Milana Kundery s názvem Hermans aneb antidějiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

De donkere kamer van Damokles , 1958

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Temná komora Damoklova. Přihlašte se a napište ho.

radimch
20.09.2021 5 z 5

Složité, zajímavé, dobré!

Standa24
03.10.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, děj je plný dialogů a rychle odsýpá. Hlavní hrdina se zapojí do protiněmeckého odboje a postupně se stále více zaplétá do sítě agentů a špiónů až nakonec ztrácí přehled o tom, kdo je kdo, co je realita a co je výplodem jeho fantazie.

Johnnyman
27.02.2019 5 z 5

Velice zajímavá kniha! Drsná! Název knihy je trefný! Čteno jedním dechem! Můžu říct, že mě kniha opravdu vtáhla do děje.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Temná komora Damoklova v seznamech

v dalších seznamech1x