Robur dobyvateľ/ Robur pán sveta přehled

Robur dobyvateľ/ Robur pán sveta
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143379/bmid_robur-dobyvatel-robur-pan-sveta-rRG-143379.jpg 4 162 162

Súborné vydanie dvoch románov, ktoré síce vznikli v časovom odstupe takmer štvrť storočia, ale majú toho istého hrdinu. V prvom románe s názvom Robur Dobyvateľ spisovateľ vykreslil zápas vedcov o dôkaz, že budúcnosť nepatrí balónom, ale lietadlám. V druhom románe s názvom Robur Pán sveta je príbeh Roburovho pokusu o ovládnutie sveta pomocou záhadného stroja.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Robur le Conquérant/ Maitre du monde , 1904

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Robur dobyvateľ/ Robur pán sveta. Přihlašte se a napište ho.

nikolet
01.05.2024 3 z 5

I mistr tesař se někdy utne. V tomto případě Jules. Žádná postava mi nebyla sympatická. Nebyly vysvětleny důvody, proč to Robur dělal. Se svou fantazií mohl spisovatel vytvořit propracovanější příběh.

Ivan F
19.01.2023 3 z 5

Robur Dobyvateľ
Veľmi jednoduchý príbeh zaodetý do vtedy (doby vzniku románu v roku 1886) totálneho sci-fi, teda stroja ťažšieho ako vzduch, ktorý nevídanou rýchlosťou brázdi svet. Čierno-biele videnie sveta, tak typické pre Verneovu tvorbu, je prítomné aj tu a samozrejme je poplatné dobe svojho vzniku. Teda Francúzsko je dobré, ostatné krajiny Európy už pomenej, černosi sú bojazliví, biela rasa všetkým nadradená. :-) Čo ma s odstupom času zaráža, ale neprekvapuje, je vzťah ľudstva k živočíšstvu - úplné barbarstvo. Len tak pre zábavu si "dobrodruhovia románu" ulovia veľrybu a potom ju nechajú napospas žralokom. K tomuto všetkému sa pridáva ďalší typický neduh Verneovej tvorby a tou sú siahodlhé zemepisné a historické popisy platné v roku vzniku románu, hoci tu sa s ich množstvom Verne krotil. Takže som si niektoré údaje porovnal s dneškom a bolo to zaujímavé.

Robur pán sveta
Kniha naväzuje na schému, ktorú Verne použil viackrát: génius, samozrejme, že inžinier, vynájde, vytvorí, skonštruuje (skrátka hocičo, čo ho dovedie k cieľu) dokonalý takmer bezúdržbový stroj, ktorý nielenže po cestách-necestách sa premáva závratnou rýchlosťou, ale aj pláva a to ako na hladine, tak ja pod ňou, ba čo viac pokoruje si aj ríšu vtákov. Lenže, aký má cieľ, prečo to robí, to všetko tu chýba. No a to klišé, že génius musí byť zároveň aj šialenec, hoci predtým bol vizionár, tak to bolo aj tu, Jules neprekročil svoj tieň. Našťastie to bolo čítanie krátke, úsmevné, nezaťažujúce sivú kôru mozgovú a prekvapujúco, neboli tu takmer žiadne zemepisné a historické opisy. Ako celok je to však chudokrvné dieťa Verneovej tvorby.

Zelený_Drak
25.10.2022 2 z 5

Asi těm Verneovkám už nepřijdu na chuť. Robur Dobyvatel jakž takž, ale po Pěti nedělích v balóně a Dvaceti tisících mil pod mořem mi to přišlo příliš podobné. Pán světa mě prostě jen nebavil. Věřím, že kdybych to četla v roce 1904, přišlo by mi to fantastické.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Robur dobyvateľ/ Robur pán sveta v seznamech

v dalších seznamech1x